5 września w Mosinie odbyły się wyjątkowe warsztaty ratownicze dla strażaków – ZAGROŻENIA 2015. W warsztatach poruszano ważne kwestie z zakresu zagrożeń w czasie działań ratowników oraz ratowania strażaków.
Było to 8 godzin niezwykle ciekawych zajęć. Udział w nich wzięło blisko 100 ratowników z 30 jednostek, zlokalizowanych w pięciu województwach.
Jedną z części warsztatów były zagrożenia związane z pracą sieci elektroenergetycznych oraz postępowaniem strażaków w obrębie takich zagrożeń. Cześć związana z prądem była prowadzona przez dr Sylwestra Adamka, strażaka OSP Mętów, adiunkta na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej.
Część elektryczna obejmowała takie zagadnienia jak:
- Ocena wytrzymałości dielektrycznej ŚOI strażaka
- Energetyczny sprzęt ochronny
- Urządzenia do wykrywania napięcia, praktyczne zastosowanie, prawne warunki ich użycia przez straż, ryzyko błędnego działania
- Napięcie dotykowe, napięcie krokowe
- Współpraca ze służbami energetycznymi na miejscu akcji – możliwość żądania wyłączenia napięcia, zasady wyłączania napięcia i zabezpieczania miejsca pracy
- Zdarzenie w pobliżu urządzenia energetycznego (linii średniego napięcia)
- Bezpieczeństwo używania przenośnych agregatów prądotwórczych
Druga część warsztatów obejmowała zagadnienia związane z RIT (ratowaniem Strażaków przez Strażaków) oraz chorobami strażaków. Zagadnienia w tej części zaprezentował asp. Waldemar Pruss ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, członek międzynarodowej grupy Atemschutzunfaelle, która zajmuje się analizą wypadków wśród strażaków oraz opracowywaniem technik, które mają im zapobiegać.
Część RIT obejmowała:
- Przygotowanie roty asekuracyjnej
- Polska torba RIT
- Poruszanie się w zadymieniu
- Ewakuacja strażaka z pomieszczenia za pomocą noszy płachtowych
- Pętla w ratownictwie
- Ewakuacja z piwnicy i okna
Ukłony należy kierować do najważniejszej osoby – głównego pomysłodawcy i organizatora warsztatów, Komendanta Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Mosinie druha Michała Kołodziejczaka.