Duże straty materialne spowodował wybuch pieca centralnego i instalacji grzewczej w jednym z budynków jednorodzinnych w Mostach przy ul. Kolejowej (gmina Nowa Wieś Lęborska). Wybuch zniszczył nie tylko piec, ale także drzwi wewnątrz budynku i szyby w kilku oknach. Na szczęście wewnątrz budynku nie było w tym czasie ludzi i nikt nie odniósł obrażeń.

Do wypadku doszło około godz. 17. Na miejsce przyjechały dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Lęborku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Nowa Wieś Lęborska. Do zdarzenia zadysponowano również zastępcę JRG Lębork asp. sztab. Tomasza Lorocha.

Strażacy zabezpieczyli przede wszystkim miejsce zdarzenia. Nie doszło do pożaru, ale wybuch zniszczył piec i komin. Na szczęście nie zostały uszkodzone ściany nośne budynku. – Takiego zdarzenia jeszcze nie widziałem – mówi Ryszard Wittke, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska. – Wybuch pieca musiał być naprawdę bardzo silny, bo fala uderzeniowa spowodowała wypadnięcie szyb w kilku oknach. Gdyby w tym czasie ktoś przebywał w kotłowni to mogłoby dojść do dramatu.

&

&

W domu jednorodzinnym mieszkają dwie osoby. Ojciec z synem. Jak udało nam się dowiedzieć oboje spędzą noc w domu. Tymczasowo grzejniki pożyczyli życzliwi sąsiedzi. Jeszcze dzisiaj ma być również obecny kominiarz, który oceni straty i stwierdzi co mogło być przyczyną wybuchu.

– Oprócz tego w budynku znajdował się również piec gazowy, jednak w tym czasie nie był on użytkowany – informuje Tomasz Loroch z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku. – Służył on do ogrzewania wody bieżącej. Na wszelki wypadek odcięliśmy dopływ gazu do budynku. Wstępnie straż oceniała straty na około 20 tys. zł.

Opracował: Adam Reszka

o autorze

Redakcja