Firma Moto-Truck z ostatnich dniach wygrała dwa przetargi na dostawę samochodów ratowniczo – gaśniczych dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Zakupy są współfinansowane ze środków unijnych.

Pierwszy wygrany przetarg przez kielecką firmę to dostawa czterech średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych kategorii terenowej do gaszenia pożarów w trudno dostępnym terenie.

Komenda Wojewódzka PSP w Białymstoku, która zorganizowała postępowanie wymagała m.in. podwozia kategorii trzeciej – terenowej z napędem 4×4 z zabudową wyposażoną w zbiornik wody o pojemności 2500-3000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego, autopompę dwuzakresową A16/8-2,5/40, system piany sprężonej, dwie linie szybkiego natarcia, zestaw sanitarny, działko wodno-pianowe DWP 16, maszt oświetleniowy, dwie wciągarki – jedna z tyłu, druga z przodu pojazdu i sprzęt opisany w specyfikacji.

Wartość zamówienia to 4 860 960 zł brutto.  

Samochody na podwoziu Iveco do Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie oraz Komend Powiatowych PSP w Grajewie, Puławach i Ostrzeszowie.

Drugi wygrany przetarg zorganizowała Komenda Wojewódzka PSP w Gdańsku i polegał na dostawie siedmiu średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych z funkcją cięcia na podwoziu z napędem 4×4. Na wyposażeniu między innymi: zbiornik wody o pojemności min. 2000 – 3000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego, autopompa A16/8-2,5/40, system piany sprężonej, linia szybkiego natarcia, system gaśniczo-tnący o wydajności min. 58 dm3/min ze zbiornikiem na proszek cierny min. 10 dm3, agregat prądotwórczy, wciągarka, armatura wodno-pianowa, sprzęt burzący, zestaw narzędzi hydraulicznych, pilarki itp.

Moto-Truck wykonanie zamówienia wycenił na 8 851 080 zł, zaoferował podwozie Iveco i urządzenie gaśniczo-tnące COBRA.

Samochody trafią do komend powiatowych i miejskich w Gdańsku, Krośnie Odrzańskim, Staszowie, Oświęcimiu i Kołobrzegu oraz do Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie i Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy.

Wozy z obu przetargów powinny pojawić się w jednostkach w listopadzie 2021 roku.

Foto. ilustrujące Moto-Truck  

 

o autorze

Redakcja/Łukasz