Po godzinie 17 w dniu 23.03.2010r w Mysłowicach na ulicy Jaworowej doszło do zawaleni się pustostanu. Na miejsce skierowano siedem zastępów straży pożarnej w tym Grupę Poszukiwawczo Ratowniczą z Jastrzębia Zdroju.

Budynek był konstrukcji murowanej, jednopiętrowy, od dawna nie zamieszkany. Po przybyciu pierwszych zastępów stwierdzono całkowite zawalenie dachu oraz części parteru i piętra. Podejrzewano ,że w budynku mogli przebywać bezdomni lub zbieracze złomu, więc postanowiono na miejsce skierować GPR z Jastrzębia Zdrój. Do czasu przyjazdu ratowników z psami, zadecydowano przeszukiwać gruzowisko przedniej ściany budynku i poszukiwać ewentualnych ofiar. Następnie przy pomocy drabiny mechanicznej usunięto dach, a także elementy konstrukcji budynku zagrażającym ratownikom.

Po usunięciu tego zagrożenia, wprowadzono na gruzowisko psy ratownicze, które przyjechały z Jastrzębia. Na szczęście nikogo nie znalazły, w ten sposób upewniono się że nikogo nie było w budynku. W dalszej części akcji zaczęto usuwać kolejne elementy konstrukcji, zagrażające sąsiednim budynkom mieszkalnym. Po wykonaniu tych działań, miejsce akcji zostało zabezpieczone taśmą, a także pozostawione pod nadzorem Straży Miejskiej. Rano na miejsce miał przybyć Inspektor Nadzoru Budowlanego , który miał ocenić co się stanie dalej z tym budynkiem.

W działaniach brały udział:

  • 521[s]21 GBA Renault Midlum z JRG Mysłowice
  • 521[s]43 SCRt Renault Kerax z JRG Mysłowice
  • 521[s]52 SD37 Iveco Magirus z JRG Mysłowice
  • dwa samochody operacyjne z JRG/KM PSP Mysłowice
  • 529[s]31 GBA MAN TGM 13.280 z OSP Kosztowy
  • 479[s]71 Volkswagen T4 z GPR Jastrzębie Zdrój
  • Straż Miejska

&Foto: druh Paweł Majewski z OSP Kosztowy

Zapraszamy na stronę internetową OSP Kosztowy

o autorze

Redakcja