Podczas dorocznej konferencji „EENA 2014” osoby, które w wyjątkowy sposób przyczyniły się do promocji numeru 112, otrzymają specjalne wyróżnienia. Wśród nominowanych z Polski jest Krzysztof Skibiński, funkcjonariusz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach. W 2013 r. uratował życie dziecka, udzielając jego rodzicom precyzyjnych instrukcji przez telefon.

Krzysztof Skibiński został nominowany w kategorii „Wybitny dyspozytor”. 29 czerwca 2013 r. zdesperowana matka dwuletniego chłopca dzwoni na nr 112 – dziecko się dławi. Dyspozytor, nie tracąc zimnej krwi, instruuje kobietę, co ma robić. Dzięki jego opanowaniu i profesjonalnej ocenie sytuacji rodzice malucha są w stanie przywrócić dziecku przytomność jeszcze przed przyjazdem karetki.

Nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie promocji, wykorzystania i rozwoju numeru 112 zostaną przyznane m.in. w kategoriach: dyspozytor, działania edukacyjne nt. numeru 112, centrum powiadamiania ratunkowego i działania ratownicze. Tegoroczni nominowani to przedstawiciele Republiki Czeskiej, Finlandii, Grecji, Polski, Rumunii, Słowenii i Hiszpanii.

Uroczysta gala, w trakcie której zostaną wręczone nagrody, odbędzie się 2 kwietnia o godz. 19:00 w Hotelu Marriott w Warszawie (Al. Jerozolimskie 65/79) podczas konferencji „EENA 2014”. Swój udział w tym wydarzeniu zapowiedzieli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Stanisław Rakoczy oraz komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz.

W konferencji „EENA 2014”, która po raz pierwszy jest organizowana w Polsce, weźmie udział ponad 350 przedstawicieli europejskich władz i służb bezpieczeństwa publicznego, a także analitycy i pracownicy firm z sektora telekomunikacji. Będą omawiane kwestie techniczne dotyczące systemów powiadamiania ratunkowego, przebieg prac przy wprowadzaniu europejskiego numeru 112 i osiągnięcia w tej dziedzinie w krajach UE.

Europejskie Stowarzyszenie Numeru Ratunkowego (EENA) to utworzona w 1999 r. pozarządowa organizacja z siedzibą w Brukseli. Jej głównym zadaniem jest promocja numeru 112 i systemu wczesnego ostrzegania w państwach UE.

Więcej szczegółów na stronie&www.eena.org.

Źródło: msv.gov.pl

o autorze

Redakcja