Kapituła Fundacji im. Hanki Bożyk „Pogotowie ratunkowe, dlaczego nie zdążyło?” przyznała już po raz szósty doroczne nagrody i wyróżnienia osobom, które w 2015 r. bezinteresownie i spontanicznie uratowały komuś życie. Spośród 24 nominowanych wybrano 3 laureatów.

Wyróżnienie zespołowe otrzymała Państwowa Straż Pożarna. Fundacja uhonorowała w ten sposób wszystkich strażaków PSP, którzy z poświęceniem i narażeniem własnego życia ratują życie innym. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Domu Dziennikarza w Warszawie. Założyciel fundacji prof. Piotr Bożyk wręczył dyplom i honorowy medal dla Państwowej Straży Pożarnej reprezentującemu ją st. bryg. Pawłowi Frątczakowi.

Laureatką nagrody została Dominika Piskorska z Otwocka, która obudzona w nocy przez duszący dym, wyprowadziła z płonącego drewnianego domu swoją babcię, po czym wróciła po śpiących sąsiadów. Uratowała siedem osób.
Nagrodzony został także st. asp. Marek Dziakowicz – policjant z Wałbrzycha. Podczas urlopu nad morzem zauważył wołającego o pomoc kilka metrów od brzegu mężczyznę. Bez zastanowienia podjął akcję ratunkową. Tonącego mężczyznę udało się uratować. Niosący ratunek policjant, w trakcie tej akcji, poniósł jednak śmierć. Osierocił dwoje dzieci.

Kolejny laureat to Piotr Gawroński – dziewiętnastoletni strażak OSP. Zauważył on płonący w sąsiedztwie budynek. Szybko udał się na miejsce zdarzenia. Od okolicznych mieszkańców usłyszał, że w domu zamknięty jest jego właściciel – sprawca pożaru. Druh Piotr Gawroński dostał się do budynku, znalazł zdesperowanego mężczyznę, obezwładnił go i wyprowadził na zewnątrz.

Fundacja im. Hanki Bożyk walczy o poprawę warunków ochrony zdrowia w Polsce. Ponadto nagłaśnia i nagradza ratowanie życia – zwłaszcza te przypadki, gdy ludzie w różnym wieku i różnych zawodów, nie bacząc na własne bezpieczeństwo, bez wahania udzielają pomocy potrzebującym. Kandydaci do nagrody mogą być zgłaszani przez organizacje społeczne, związki zawodowe i osoby fizyczne z całego kraju.

KG PSP

o autorze

Redakcja