Serwis branżowy Filmweb przygotował ranking dziesięciu najlepszych filmów o strażakach. Na naszej liście znalazły się filmy z Hollywood, Azji i Europy.

10. Strażacki pies (2007)

Psi gwiazdor filmowy gubi się i trafia do domu 12-letniego Shane’a. Ojciec chłopca postanawia wykorzystać zwierzę w pracy.

9. Ci, którzy życzą mi śmierci (2021)

Nastolatek jest świadkiem morderstwa, za co ściga go dwóch zabójców. Chłopiec trafia pod opiekę strażaczki, która stara się go ochronić zarówno przed prześladowcami, jak i pożarem otaczającego ich lasu.

8. Na zawsze (1989)

Pete ginie w katastrofie samolotu. Wkrótce powraca jako duch, by pomóc ukochanej, Dorindzie, rozpocząć nowe życie.

7. Ujarzmić piekło (1968)

Chance (John Wayne) jest właścicielem firmy specjalizującej się w gaszeniu pożarów szybów naftowych i na platformach wiertniczych. Ryzykowna praca wpływa na jego życie osobiste i relacje z żoną (Vera Miles). Gdy Chance dowiaduje się, że córka zamierza poślubić jego asystenta, nie chce się na to zgodzić.

6. Odważna decyzja (2019)

Propozycja z Chin. Po eksplozji w fabryce chemicznej strażacy walczą z żywiołem.

5. Płonąca pułapka (2004)

Dobrze znana klasyka. Film opowiada historię uwięzionego w pożarze strażaka, Jacka Morrisona, któremu wystarczy tlenu tylko na kilka minut. Choć jego koledzy i szef robią wszystko, co w ich mocy, by go uratować, jego szanse na przeżycie maleją z sekundy na sekundę. Rozgrywa się emocjonująca walka z czasem, własnym strachem i słabościami. Przed oczami Jacka przesuwa się całe jego dotychczasowe życie…

4. Płonący wieżowiec (1974)

Widowisko Johna Guillermina okazało się najbardziej kasowym tytułem 1974 roku. W czasie przyjęcia z okazji otwarcia wieżowca dochodzi do pożaru w schowku na 81. piętrze. Winę za to ponosi wadliwie wykonana instalacja elektryczna. Ogień szybko się rozprzestrzenia i po kilku godzinach dociera do sali balowej na 135. piętrze, gdzie zgromadzonych jest trzysta osób.

3. Ognisty podmuch (1991)

Dwaj strażacy próbują odnaleźć sprawcę serii zagadkowych podpaleń w Chicago. Film otrzymał trzy nominacje do Oscara (najlepsze dźwiękowe efekty specjalne, najlepsze wizualne efekty specjalne, najlepszy dźwięk) i dwie nominacje do MTV Movie Awards (najlepszy film, najlepsza scena akcji).

2. 9/11 (2002)

Film dokumentalny dwóch filmowców Jules i Gedeon Naudet. Ich nagranie, jest jedynym materiałem filmowym ze środka World Trade Center tego dnia.

1. Tylko dla odważnych (2017)

Grupa strażaków walczy z pożarem trawiącym las. Ogień zaczyna zagrażać mieszkańcom miasteczka Yarnell w Arizonie.

 

o autorze

Redakcja/Łukasz