Jeden z najstarszych samochodów ratownictwa drogowego w Państwowej Straży Pożarnej zakończył kilka tygodni temu swoją służbę w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 w Białymstoku.

Renault CBH 385 6×4 został wyprodukowany w 1992 roku i zabudowany przez francuską firmę Jige-Lohr. Wyposażony jest między innymi w żuraw HIAB 140 o maksymalnym udźwigu 6 ton i ramię holownicze o udźwigu 21 ton. Do tego wyciągarki – główna o uciągu 21 ton i dodatkowa o uciągu 10 ton.

Samochód do 1997 roku znajdował się w podziale bojowym Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 6 w Warszawie, następnie trafił do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Białymstoku, a później do JRG 2. Kilka tygodni temu został wycofany z podziału bojowego i zastąpiony nowym samochodem ratownictwa drogowego Renault z rotatorem.

Jak poinformowała nasz serwis Komenda Miejska PSP w Białymstoku, Podlaski Komendant Wojewódzki PSP nie podjął jeszcze decyzji o dalszych losach wozu.  

W Państwowej Straży Pożarnej są obecnie dwa takie samochody, drugi znajduje się w Komendzie Powiatowej PSP w Chrzanowie. To najstarsze tego typu pojazdy w Państwowej Straży Pożarnej.  

o autorze

Redakcja/Łukasz