Jaki był rok 2017 w straży pożarnej? Przedstawiamy najważniejsze zdarzenia i wydarzenia mijającego roku według serwisu Remiza.pl.

Styczeń

16 stycznia w trzykondygnacyjnym budynku przy ulicy Obrońców Westerplatte w Katowicach zawalił się strop, cztery osoby zostały ranne. Na miejscu pracowało dziewiętnaście zastępów straży pożarnej.

26 stycznia na autostradzie A1 w powiecie piotrkowskim doszło do dwóch karamboli z udziałem 76 pojazdów. Do szpitali przetransportowano 34 osoby. W działaniach ratowniczych brało udział 92 strażaków PSP i OSP, 100 policjantów oraz 34 pracowników ZRM i dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Luty

7 lutego w wypadku zginęło dwóch strażaków ochotników z OSP Przemyków.

14 lutego na terenie składowiska odpadów w miejscowości Brożek wybuchł pożar. Na powierzchni 1,2 hektara płonęły butelki i folie. Z ogniem walczyło 29 zastępów straży pożarnej. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego zakończyło prace 49 dni później.

Marzec

3 marca Komendant Główny PSP zatwierdził nowe zasady i kryteria naboru do Szkół Aspirantów PSP.

31 marca przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych złożyli w Sejmie obywatelski projekt ustawy ws. dodatku do emerytury dla druhów OSP. Pod projektem podpisało się 212 572 obywateli. Kilka miesięcy później Rada Ministrów negatywnie zaopiniowała projekt.

Kwiecień

8 kwietnia w Świebodzicach doszło do katastrofy budowlanej. W wyniku zawalenia się trzykondygnacyjnej kamienicy zginęło sześć osób, w tym dwoje dzieci, a cztery zostały ranne. W akcji udział brało blisko dwustu strażaków z województwa dolnośląskiego, Jastrzębia-Zdroju i Łodzi oraz pięć śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ZRM i Policja.

Maj

25-lecie Państwowej Straży Pożarnej. Centralnego obchody Dnia Strażaka i 25-lecia PSP odbyły się 6 maja na placu Piłsudskiego w Warszawie. Podczas uroczystości ponad dwustu strażaków otrzymało promocje na pierwszy stopień oficerski, a Prezydent RP Andrzej Duda wręczył sześć nominacji generalskich.

25 maja w trakcie akcji gaśniczej zginęło dwóch strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Białymstoku w wieku 26 i 29 lat.

26 maja zorganizowaliśmy jako serwis remiza.pl akcję ‘MINUTA DLA BOHATERÓW’. Jednostki PSP i OSP w całym kraju oddały hołd poległym strażakom poprzez włączenie o godzinie 19 syren alarmowych i sygnalizacji świetlno-dźwiękowych na samochodach.

Czerwiec

8-10 czerwca. Na terenie Targów Kielce po raz pierwszy odbyły się Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych KIELCE IFRE-EXPO. Wystawa zajmowała ponad 6 tysięcy 300 metrów kwadratowych, swoją ofertę przedstawiło blisko 170 wystawców z Norwegii, Włoch, Niemiec, Austrii, Japonii, Francji, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Polski. Targi odwiedziło niemal 6000 zwiedzających.

Była to odpowiedź na decyzję Fundacji Edura o przeniesieniu Wystawy EDURA do Nadarzyna pod Warszawą. Ostatecznie Wystawa została odwołana.

Lipiec

1 lipca w Gorzowie Wielkopolskim spłonęła wieża katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi. Z pożarem walczyło 170 strażaków i ponad 50 samochodów z lubuskich jednostek PSP i OSP, grupa kadetów Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu oraz 50-metrowa drabina z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 3 w Szczecinie i podnośniki z Zakładowej Straży Pożarnej Zakładów Chemicznych ‘Police’ i Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 5 w Poznaniu.

Sierpień

W sierpniu przez Polskę przetoczyły się gwałtowne nawałnice. Najbardziej ucierpiały województwa: pomorskiej, kujawsko-pomorskiej i wielkopolskie. Zginęło pięć osób, w tym dwie dziewczynki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. Około 50 osób zostało rannych.

Przez cały miesiąc strażacy z całej Polski interweniowali około 25 tysięcy razy przy usuwaniu skutków burz i intensywnych opadów deszczu.

Wrzesień

6 września weszło w życie nowe rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 21 sierpnia w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyjmowania do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej.

9 września XIV Krajowy Zjazd Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP po raz szósty wybrał Waldemara Pawlaka na Prezesa Zarządu Głównego.

Październik

3 października została podpisana umowa na dofinansowanie projektu ‘Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV’ o wartości 200 milionów złotych, z czego 170 milionów to środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Do jednostek PSP trafi 145 samochodów ratowniczo – gaśniczych i specjalnych, sprzęt do ratownictwa drogowego i zestawy oświetleniowe.

8 października w miejscowości Klucze wybuchł olbrzymi pożar. Ogniem objęty był kompleks trzech hal magazynowych o łącznej powierzchni ok. 7500 metrów kwadratowych. Akcja gaśnicza trwała sześć dni, brało w niej udział prawie 700 strażaków z województwa małopolskiego i śląskiego.

Listopad

W dniach 2-5 listopada na terytorium Republiki Czeskiej odbyły się międzynarodowe ćwiczenia modułów Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności ps. „Czech MODEX 2017”, podczas których odbył się ostatni etap certyfikacji Modułu HCP Poland South 02 składającego się z wydzielonych sił i środków Państwowej Straży Pożarnej województwa podkarpackiego.

22 listopada do konsultacji trafił projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej

23 listopada Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał z przedstawicielami małopolskich samorządów umowy na wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości. Do jednostek OSP trafiło 10 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Grudzień

9 grudnia w miejscowości Byczyna spłonął budynek produkcyjny (młyn). Do działań zadysponowano łącznie 25 zastępów w sile 79 strażaków

23 grudnia w hali magazynowe przy ulicy Wrocławskiej w Radomiu wybuchł pożar. Z ogniem przez cztery dni walczyło 80 zastępów straży pożarnej z całego południowego Mazowsza.

W trakcie dwunastu miesięcy Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej wspólnie z Komendami Wojewódzkimi przeprowadziła pięć dużych ćwiczeń pod kryptonimem ‘WISLANDIA 2017’, ‘WAVE 2017’, ‘POGRANICZE 2017’, ‘LASY JANOWSKIE 2017’ i ‘WARMIA 2017’.

Foto.  Piotr Zwarycz, KW PSP Łódź, Remiza.pl, Paweł PL, OSP Bińcze

 

 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl