Narodowy Bank Polski wyemituje w tym roku ponad dwadzieścia monet kolekcjonerskich. Bank upamiętni między innymi 40 rocznicę strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej.

Według planu, Narodowy Bank Polski wyemituje monetę o nominale 10 złotych w nakładzie do 10 tysięcy sztuk. Wybita zostanie stemplem lustrzanym ze srebra próby 925. Jej średnica wyniesie 32 milimetry, waga 14,14 g.

Planowana data emisji to 23 listopada 2021 roku.

W nocy z 24 na 25 listopada 1981 roku studenci – podchorążowie Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie, zgromadzeni na wiecu, proklamowali strajk okupacyjny, zamknięto bramy uczelni i rozstawiono straże. Podchorążowie domagali się, objęcia Szkoły ustawą o szkolnictwie wyższym i sprzeciwiali się podporządkowaniu jej przepisom ustawy o szkolnictwie wojskowym. 

Na czele Komitetu Strajkowego stanęli: nieżyjący już Zbigniew Szablewski, w latach 2008-2011 Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP i Ryszard Stępkowski, który pod koniec swojej służby w PSP był Komendantem Miejskim PSP w Kielcach. 

Do strajku przystąpiło około 95 procent podchorążych.

Strajkujących popierały wszystkie organizacje studenckie, Krajowa Sekcja Pożarnictwa, NSZZ „Solidarność”, Zakłady Pracy z Hutą Warszawa na czele. Przewodnikiem duchowym strajkujących był duszpasterz akademicki środowiska medycznego ks. Jerzy Popiełuszko.

Foto. SGSP

 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl