Zaprzeczeniem często wypowiadanej opinii, że stosunkowo duża liczba wypadków na polskich drogach związana jest ze złym stanem ich nawierzchni, był wtorkowy (29.09.2009 r.) wypadek na drodze wojewódzkiej nr 162 na wysokości m. Ząbrowo (12 km za Kołobrzegiem).

[galeria=2,prawa]Do zdarzenia doszło na prostym, dobrze widocznym i oznakowanym odcinku drogi o nowej nawierzchni. Kierowca samochodu osobowego Kia z nieznanych powodów zjechał na lewy pas drogi i doprowadził do czołowego zderzenia z busem Volkswagen LT.

Dwa zastępy ratowników z JRG KP PSP Kołobrzeg i OSP Gościno, używając dwóch zestawów tnąco-rozpierających, szybko uwolniły sprawcę i ofiarę wypadku z przypominającego zgniecioną puszkę po napoju samochodu (samochód osobowy dosłownie wbił się w busa). Jednak z powodu obszernych i wielonarządowych urazów, kierowca dokonał żywota na rękach ratowników.

[galeria=3,lewa]Pięciu pasażerów busa z ogólnymi potłuczeniami i złamaniami kończyn trafiło do kołobrzeskiego szpitala. Ta „klasyczna czołówka” powinna być przestrogą dla kierowców, którzy wszystkie przypadki zdarzeń na drogach przypisują tylko i wyłącznie czynnikom zewnętrznym. Statystykę w grupie przyczyn zdarzeń – niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym środków transportu – po raz kolejny podniósł kierowca z niewielkim stażem za kierownicą (w wieku 25 lat).

Czynności ratownicze pry zdarzeniu prowadziły: 1 zastęp z KP PSP w Kołobrzegu, 1 zastęp z OSP Gościno oraz trzy zespoły Ratownictwa Medycznego z Kołobrzegu i Rymania oraz 3 zespoły z Policji.

Źródło: KG PSP

o autorze

Redakcja