Żarek, czyli sympatyczny pies – strażak uczy dzieci tego, jak ustrzec się przed czadem. Pakiet edukacyjny już trafił do wybranych szkół województwa śląskiego.

Pakiet edukacyjny „Mądre rady Żarka – psa strażaka” to element kampanii „Nie dla czadu” realizowany na terenie województwa śląskiego. Koordynatorem zespołu, który opracował pakiet jest śląski komendant wojewódzki PSP.

„Mądre rady Żarka – psa strażaka” to pakiet edukacyjny składający się z podręcznika metodycznego dla nauczyciela i karty pracy dla ucznia. Zawiera kolorowanki poświęcone zagrożeniom związanym z tlenkiem węgla. Pakiet jest przeznaczony dla uczniów klas III szkół podstawowych i w planach ma mieć zasięg wojewódzki. Na początek Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wydrukował 5000 pakietów, które trafiły do 13 szkół w Katowicach i 8 w Bytomiu. Właśnie w tych miastach odnotowano najwięcej zdarzeń związanych z tlenkiem węgla.

Tylko w tym sezonie grzewczym w województwie śląskim z powodu zatrucia czadem zginęło osiem osób, a kolejnych 459 zostało rannych. Strażacy do akcji związanych z tlenkiem węgla wyjeżdżali już ponad tysiąc razy.

o autorze

xchrustx