Niebezpieczna pogoda! Opady deszczu i burze

W sobotę Polska znajdzie się w zasięgu niżu znad obszaru Bałkanów ze strefą frontu ciepłego, początkowo na południu następnie również w centrum kraju. Napływać będzie z kierunku  południowo-wschodniego  ciepła masa powietrza zwrotnikowego . Północna oraz  zachodnia część kraju pozostanie w masie chłodnej masie powietrza polarno morskiego.

Napływ chłodnego powietrza nad rozgrzane wody Morza Śródziemnego uruchomił cyklogenezę i utworzyło się zafalowanie, z którego powstaje bardzo bogaty w parę wodną niż atmosferyczny – kieruje się na północ w stronę Polski, ponieważ nad Rosją blokuje go wyż atmosferyczny.

Niż ten będzie zaciągał gorące i wilgotne powietrze (nabierze dodatkowo pary wodnej nad Morzem Czarnym) na wschód Europy, ale również nad wschodnią połowę naszego kraju. W sobotę, a zwłaszcza w niedzielę zarysuje się duży kontrast termiczny. Dodatkowo zjawiska napędzać będzie silny prąd strumieniowy i obecność frontu polarnego.

Takie warunki sprawią, że możemy się spodziewać nad naszym krajem wielu groźnych zjawisk atmosferycznych:

We wtorek pogoda będzie się uspokajać.

WAŻNE OD DNIA 2023-08-05 07:00 UTC DO DNIA 2023-08-05 20:00 UTC

Zjawiska: UPAŁ

Obszar: świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie

Treść: Prognozowany jest wystąpienie wysokich temperatur powietrza od 25°C do 28°C.

Skutki: Wzrost zagrożenia pożarowego.

WAŻNE OD DNIA 2023-08-05 09:00 UTC DO DNIA 2023-08-05 20:00 UTC

Zjawiska: BURZE

Obszar: lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie, mazowieckie, małopolskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie.

Treść: Prognozowane jest wystąpienie pojedynczych burz z opadami deszczu oraz gradu.

WAŻNE OD DNIA 2023-08-05 03:00 UTC DO DNIA 2023-08-05 20:00 UTC

Zjawiska: DŁUGOTRWAŁE OPADY DESZCZU

Obszar: mazowieckie, łódzkie, lubelskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, świętokrzyskie

Treść: Prognozowany jest wystąpienie opadów deszczu. Wysokość opadu od 15 do 30 mm/dobę. Bez zagrożenia dla sytuacji hydrologicznej.

Skutki: Lokalne podtopienia budynków, Możliwe podniesienie stanu wody w rzekach oraz w mniejszym stopniu wystąpienie z koryt małych cieków wodnych.

Przygotował: Dawid Gackowski

Exit mobile version