W dniach 12 – 13 września 2009 roku w Uzarzewie miała miejsce niecodzienna akcja polegająca na wydobyciu z dna jeziora Uzarzewskiego wraku samolotu ultralekkiego typu „Savage”. Oprócz poznańskich strażaków w działaniach udział wzięła specjalistyczna grupa wodno – nurkowa z Komendy Powiatowej PSP z Kościana oraz nurkowie z Komendy Miejskiej PSP z Poznania.

Całością działań nurkowych dowodził funkcjonariusz Wydziału Operacyjno – Szkoleniowego mł. kpt. Piotr Mądry.

Na miejsce działań przybyli również członkowie Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych z Warszawy, którzy wspólnie z kierującym pracami podwodnymi wypracowali metodykę wydobycia samolotu. Nurkowie po wstępnym rozpoznaniu ustalili położenie wraku, a następnie zastropowali dwa balony wypornościowe w celu wydobycia awionetki na powierzchnię. Kiedy już „unosiła się na wodzie” strażacy zholowali samolot do brzegu, gdzie został wyciągnięty na ląd, rozłożony na elementy i załadowany na specjalną przyczepę.

W ostatnich latach to już trzeci wypadek awionetki, w którym uczestniczyli strażacy Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu. Dalsze czynności zmierzające do poznania przyczyn powstania wypadku będą prowadzone przez specjalistów
z Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych.

Opracował:
st. sekc. Michał Kucierski
Wydział Operacyjno – Szkoleniowy

o autorze

Redakcja