W Bawarii i Saksonii wprowadzono stan klęski żywiołowej. Po bawarskiej stronie obowiązuje w Pasawie, Rosenheim oraz powiatach Miesbach i Berchtesgadener Land. W Saksonii niepokój wzbudza szybko rosnący poziom wody w rzekach Mulda i Biała Elsnera, zaś stan klęski wprowadzono w miastach Chemnitz i Zwickau oraz w powiecie lipskim – podała w komunikacie prasowym o 17.00 agencja DPA.

– Powódź przybrała dramatyczne rozmiary – powiedziała kanclerz lecąc śmigłowcem nad Hitzacker, gdzie poziom wody w Łabie podniósł się w sobotę do 7,63 metra, czyli 12 centymetrów powyżej historycznego przyboru wody w roku 2002.

Natomiast jak informuje niemiecka agencja Deutsche Presse – Agentur w swym popołudniowym komunikacie: Kanclerz Angela Merkel zapewniła władze terenów dotkniętych przez powódź, że mogą liczyć oni na pomoc ze strony rządu federalnego. Gdyby jednak okazało się to konieczne, kanclerz zapewniła, że wyśle Bundeswehrę.

W operacjach związanych z powodzią uczestniczy ok. 3200 ratowników ze straży pożarnej, służb pomocy technicznej i policji oraz setki żołnierzy.

W Hitzacker w Dolnej Saksonii zabytkowe stare miasto znalazło się niemal całkowicie pod wodą. Poziom wody wynosił w sobotę 7,60 m, o 10 cm więcej niż cztery lata temu – podała telewizja n-tv. Zalane jest także stare miasto w położonym dalej na północny zachód Launeburgu, w Szlezwiku-Holsztynie. Poziom rzeki osiągnął w niedzielę 9,10 metra i ma wzrosnąć w najbliższych dniach do 9,20 metra. Władze utrzymują, że „kontrolują sytuację”.

DPA/PAP

o autorze

Redakcja