Jutro w Kołobrzegu zostanie przeprowadzona operacja wydobycia niewybuchów z czasów II wojny światowej.

Jak informuje Marynarka Wojenna RP na niebezpieczne obiekty natrafili kąpiący się w morzu turyści, którzy powiadomili Policję, następnie o pomoc w odnalezieniu i podjęciu przedmiotów zwrócono się do Marynarki Wojennej. W wyniku wizji lokalnej oraz po przeprowadzeniu analizy zebranego materiału wykryte w wodzie trzy obiekty żołnierze sklasyfikowali jako bomby lotnicze z okresu II wojny światowej. Bomby tego typu mogą zawierać około 250 kg materiału wybuchowego.

W porozumieniu ze sztabem zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta w Kołobrzegu ustalono, że akcja zostanie przeprowadzona w poniedziałek 13 sierpnia.

Na plaży będą pracowali saperzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i nurkowie-minerzy z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców.

W pierwszej fazie operacji każdy z przedmiotów zostanie możliwie najdokładniej odkopany i odmulony. Do bomb zostaną podczepione liny, za pomocą których nurkowie wydobędą je z wody. Następnie do pracy wejdzie patrol rozminowania. Przedmioty zostaną podjęte z plaży i przetransportowane specjalistycznym pojazdem na poligon gdzie zostaną zneutralizowane.

Ewakuacja

Zdecydowano, że na czas akcji saperów ewakuowani zostaną mieszkańcy dzielnicy Podczele i turyści w odległości dwóch kilometrów od znaleziska. Zamknięta zostanie również plaża na odcinku dziewięciu kilometrów i prawdopodobnie droga krajowa nr 11. Według Urzędu Miasta akcja dotyczyć będzie co najmniej kilku tysięcy osób.

Foto. archiwum MW RP, Jacek Barczak

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl