W piątek, 15 września na terenie powiatu braniewskiego rozpoczęły się niezapowiedziane ćwiczenia Centralnego Odwodu Operacyjnego i Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego pod kryptonimem WARMIA 2017.

W ćwiczeniach udział biorą wydzielone siły i środki z województwa warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i mazowieckiego. W sumie około 300 strażaków i 80 samochodów ratowniczo – gaśniczych i specjalnych.

– To dla strażaków niezapowiedziany sprawdzian, uczestnicy zostali powiadomieni o ćwiczeniach w czwartek, a w piątek rano musieli dojechać do punktu koncentracji we Fromborku, do portu nad Zalewem Wiślanym. Duże ćwiczenia są przygotowywane z dwu-, trzymiesięcznym wyprzedzeniem, o tych dowiedzieliśmy się w ostatniej chwili. Chodzi o to, by strażacy ćwiczyli mobilność i współdziałanie – powiedział TVP rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej Rafał Melnyk.

‘WARMIA 2017’ składa się z trzech głównych epizodów. Pierwszy zakłada ewakuację osób z terenu zagrożonego powodzią, drugi duży pożar lasu, a trzeci zostanie przeprowadzony na S-22 gdzie kierowcy zostali odcięci od świata przez…śnieżycę. W trakcie działań pojawiają się również mniejsze epizody np. poszukiwanie zaginionej osoby.

Strażacy wrócą do swoich jednostek jutro.

Foto. SGSP

o autorze

Redakcja/Łukasz