Wczoraj wieczorem w okolicach miejscowości Morawica w powiecie krakowskim odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem ‘MORAWICA 2017’.

Scenariusz zakładał, że po starcie samolotu pasażerskiego lecącego z Krakowa do m. Barra (Szkocja), dochodzi do zderzenia maszyny ze stadem ptaków. Dowódca statku powietrznego informuje wieżę o sytuacji i zatrzymaniu pracy silników. Po chwili łączność zostaje przerwana i samolot rozbija się. Na ziemi dochodzi do pożaru i rozpadu statku powietrznego na dwie części. W wyniku katastrofy z ogólnej liczby 99 pasażerów i sześciu członków załogi znajdujących się na pokładzie statku powietrznego ginie 26 osób. Rolę wraku pełnił mobilny trenażer samolotu należący do Lotniskowej Służby Ratowniczo – Gaśniczej.

Celem ćwiczeń była weryfikacja i aktualizacja Planu Działania w Sytuacji Zagrożenia, sprawdzenie procedur alarmowania, doskonalenie zasad współdziałania sił i środków podmiotów współdziałających oraz doskonalenie procedur związanych z postępowaniem z pasażerami w sytuacji zagrożenia.

W pozorowanej akcji ratowniczej wzięły udział wydzielone siły i środki Komendy Miejskiej PSP w Krakowie, jednostki OSP z powiatu krakowskiego, LSRG Kraków-Balice, Wojskowa Lotniskowa Straż Pożarna 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Goszcza, Komenda Powiatowa Policji w Krakowie, Straż Graniczna, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, PR Skawina, PR Chrzanów i służby lotniska.

Ćwiczenia organizowane są cyklicznie, co dwa lata, ostatnie odbyły się w 2015 roku w rejonie zalewu w Kryspinowie.

Foto. facebook.com/roadsafepl

o autorze

Redakcja/Łukasz