W dniach 25-27 listopada 2013 odbyły się ćwiczenia gminne OSP Przemków z udziałem JRG Polkowice. Ćwiczenia przeprowadzono w warunkach nocnych. Pierwszego oraz drugiego dnia strażacy zmagali się z pożarem, który wybuchł w budynku dawnych zakładów obuwniczych w Przemkowie. Trzeciego dnia scenariusz ćwiczeń zakładał szybko rozwijający się pożar cerkwi prawosławnej w Przemkowie.

Pierwszego dnia zmagań na pierwszym piętrze budynku biurowego byłego zakładu obuwniczego w Przemkowie wybuch pożar. Ogień odciął drogę ucieczki ochroniarzowi zakładu. Przybyli na miejsce strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia następnie rota wyposażona w aparaty ochrony dróg oddechowych rozpoczęła przeszukiwanie pomieszczeń w celu odnalezienia poszkodowanego ochroniarza oraz ugaszenia pożaru.

Po wyczerpaniu powietrza, rota była podmieniana przez kolejną. W tym samym czasie teren akcji został oświetlony oraz zorganizowane zostało zasilanie wodne do pojazdów i punkt medyczny oraz czerpania wody.Drugiego dnia scenariusz ćwiczeń był podobny. Tym razem pożar wybuchł na hali produkcyjnej. Poszkodowana została jedna osoba.

Trzeciego dnia wybuchł pożar w przemkowskiej cerkwi prawosławnej. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, ratownicy podali prądy wody w natarciu na płonący budynek. W tym samym czasie do budynku wprowadzono rotę w aparatach ochrony dróg oddechowych. Strażacy po krótkiej penetracji budynku zlokalizowali poszkodowanego, któremu udzielono natychmiastowej pomocy przedmedycznej.

Podczas akcji pojawiła się informacja o drugim poszkodowanym uwięzionym w płonącym budynku. Informacja nie została potwierdzona, a strażacy zmuszeni byli ewakuować się z budynku ze względu na szybki rozwój pożaru. Dalsze działania gaśnicze prowadzone były za pomocą autodrabiny. Zorganizowane zostało także zasilanie wodne do pojazdów i punkt medyczny oraz czerpania wody.

Ćwiczenia, które przeprowadzane są cyklicznie w każdej gminie powiatu polkowickiego są niezbędne do doskonalenia umiejętności, które można wykorzystać podczas prawdziwej akcji ratowniczo-gaśniczej. Ćwiczenia przynoszą wymierne korzyści dla obu stron, tj. dla jednostek OSP oraz mieszkańców gminy, którzy mogą zawsze liczyć na skuteczną pomoc ze strony strażaków.

o autorze

Redakcja