W dniu 27 kwietnia o godz. 1.16 w nocy dyżurny stanowiska kierowania w średzkiej komendzie odebrał zgłoszenie o pożarze kamienicy w centrum Środy Wlkp., przy ul. Kilińskiego. Do działań gaśniczych niezwłocznie skierowano wozy bojowe ze średzkiej JRG oraz jednostek OSP z terenu pow. średzkiego.

Na miejsce akcji skierowano także podnośnik hydrauliczny ze średzkiej komendy oraz drabinę mechaniczną z OSP Brodowo. Pierwsze zastępy na miejsce akcji dotarły już po ok. 3 minutach. Pożar trawił już jednak całą powierzchnię poddasza kamienicy. Płomienie wydobywały się na zewnątrz dachu, a w budynku występowało intensywne zadymienie.

Pożarem objęte zostały dwa niezamieszkałe mieszkania na poddaszu oraz dach budynku o konstrukcji drewnianej krytej papą. W pozostałych 5-ciu mieszkaniach znajdujących się na niższych kondygnacjach budynku, zamieszkiwało łącznie 17 osób, które zdołały w porę opuścić budynek. Żadna z nich nie została ranna. W pierwszej fazie pożaru podjęto działania gaśnicze, wprowadzając prądy wody do wnętrza budynku oraz z podnośnika hydraulicznego na dach budynku.

Sukcesywnie do akcji przybywały kolejne wozy bojowe, gdyż siły i środki średzkiej JRG były nie wystarczające by opanować ten pożar. W akcji gaśniczej udział brało łącznie 13 zastępów – sześć z JRG w Środzie Wlkp., dwa z OSP w Zaniemyślu, dwa z OSP w Dominowie, dwa z OSP w Brodowie i jeden z JRG w Śremie (pow. śremski). Po ponad trzech godzinach Intensywnych działań gaśniczych pożar został opanowany i ugaszony, jednak dogaszanie zgliszczy i usuwanie spalonych elementów dachu i wyposażenia mieszkań trwało jeszcze blisko 6 godzin.

Wstępną przyczyną pożaru było prawdopodobnie zwarcie w instalacji elektrycznej w jednym z mieszkań na poddaszu budynku. Straty są znaczne. Spaleniu uległ dach budynku oraz dwa mieszkania na jego poddaszu. W wyniku działań gaśniczych stropy na niższych kondygnacjach przesiąkły wodą i powyginały się, a na dodatek częściowemu zniszczeniu uległy również mieszkania oraz sklepy na niższych kondygnacjach budynku.

o autorze

Redakcja