Nowa drabina dla strażaków z Włocławka

Kilka dni temu do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku trafił nowy samochód specjalny z drabiną mechaniczną.

Samochód zabudowano na podwoziu Iveco Eurocargo z zautomatyzowaną skrzynią biegów i silnikiem o mocy 235 kW, spełniającym normę czystości spalin Euro 6. Układ jezdny 4×2, kabina pojazdu trzymiejscowa.

Drabina to model M39L produkowana przez niemiecką firmę Magirus i wyposażona w teleskopowy suchy pion. Zespól drabiny składa się z pięciu przęseł, maksymalna wysokość ratownicza wynosi 37 metrów. Wysięg boczny przy maksymalnym rozstawie podpór i obciążeniu 1 osobą w koszu wynosi ponad 20 metrów. Czas sprawiania drabiny zgodnie z normą PN-EN 14043:2014 to tylko 72,66 s. Drabina posiada 5-osobowy kosz ratowniczy o udźwigu maksymalnym 500 kg. Oprócz standardowego wyposażenia kosza, zamontowano w nim system kamer składający się z kamery termowizyjnej i kamery wideo. Obraz z kamer jest wyświetlany na ekranie głównego stanowiska operatora. Drabina ma możliwość pracy jak żuraw, dopuszczalne jest podnoszenie, obrót i opuszczanie ładunków o masie 4000 kg w pozycji w pełni złożonej i 500 kg dla całkowicie rozłożonej drabiny.

Całkowity koszt samochodu to 2,5 mln złotych. Zakup został współfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu „Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych”.

Foto. mł. bryg. Marcin Jarząbkowski

Exit mobile version