Z dniem 1 stycznia 2020 roku w strukturach Państwowej Straży Pożarnej funkcjonuje nowa Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza.

Jest to Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 2 w Suwałkach, została utworzona Decyzją nr 25/2019 Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach z dnia 5 grudnia 2019 roku w sprawie ustalenia regulaminu organizacyjnego KM PSP. 10 grudnia regulamin został zatwierdzony zarządzeniem Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, weszło w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku. Jednostka otrzymała numer operacyjny 342[B].

Nowa jednostka zlokalizowana jest przy ulicy Witosa, w nowej strażnicy, która oficjalnie została oddana do użytku w październiku ubiegłego roku. Składa się ona z hali garażowej na 10 samochodów, wieży do suszenia węży, pomieszczenia do serwisowania aparatów OUO, sali edukacyjnej, części socjalno-biurowej dla Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej, Stanowiska Kierowania KM PSP i części administracyjnej Komendy Miejskiej PSP.

Dowódcą suwalskiej dwójki jest kapitan Daniel Ptasiński, dotychczasowy dowódca JRG Suwałki. W jednostce pełni służbę 33 strażaków w systemie zmianowym i dwóch strażaków w systemie codziennym. Na każdej zmianie służbowej obecnych jest siedmiu strażaków.

Rejon operacyjny jednostki to część północna miasta Suwałki i gminy: Przerośl, Jeleniewo, Wiżajny, Rutka-Tartak i Szypliszki.

Na wyposażeniu JRG 2 znajduje się średni samochód ratowniczo – gaśniczy GBA-Rt 2,5/26 Iveco Eurocargo/Szczęśniak, ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy GCBA-Rt 9/60 Mercedes Actros/Stolarczyk, samochód specjalny Iveco Eurocargo z drabiną 37-metrową Magirusa, ciężki samochód kwatermistrzowski Mercedes Atego i lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy Skoda Kodiaq.

Wraz z utworzeniem nowej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 w Suwałkach jednostka przy ulicy Mickiewicza stała się Jednostką Ratowniczo – Gaśniczą nr 1, na jej bazie działa Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego, zabezpiecza ona południową część miasta i powiatu.

Obecnie w strukturach Państwowej Straży Pożarnej działają 502 Jednostki Ratowniczo – Gaśnicze, z czego 19 w województwie podlaskim.

Foto. KM PSP Suwałki, Powiat Suwalski

o autorze

Redakcja/Łukasz