Firma Bumar-Koszalin wchodząca w skład Grupy WISS pod koniec ubiegło roku dostarczyła Państwowej Straży Pożarnej nowe podnośniki.

Koszalińska firma do zabudowy pojazdów wykorzystała dwuosiowe podwozie MAN TGM 15.290 4×2 BB z silnikiem wysokoprężnym z turbodoładowaniem o mocy 290 KM, zautomatyzowaną skrzynią biegów 12+2 i kabiną dwudrzwiową przystosowaną do przewozu dwóch strażaków. Nadwozie wykonane z materiałów odpornych na korozję posiada cztery skrytki sprzętowe.

Wysięgnik o oznaczeniu PMT-25D.14 zastąpił produkowany do tej pory model PMT-25D. Zbudowany został z układu teleskopowego, składa się z trzech segmentów roboczych i ramienia manewrowego.

Na końcu ramienia manewrowego znajduje się kosz ratowniczy o powierzchni 1,8 m2 o dopuszczalnej nośności 400 kg. Wyposażony jest w 20-metrową linię szybkiego natarcia, pulpit sterowniczy, sterowane elektrycznie działko wodno-pianowe o wydajności od 1600 do 3200 litrów na minutę i instalację zraszaczową. Jego maksymalna wysokość robocza wynosi 25 metrów, wysokość ratunkowa – 23 metry, wysięg roboczy poziomy – 14 metrów, a dopuszczalna prędkość wiatru pracy podnośnika to 12,5 m/s.

W ramach umowy z Pomorską Komendą Wojewódzką PSP firma Bumar-Koszalin dostarczyła dwanaście podnośników o łącznej wartości 18 mln 391 tysięcy złotych. Trafiły one do Komend Powiatowych i Miejskich Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli (JRG 2), Łodzi (JRG 1), Strzelcach Opolskich, Rudzie Śląskiej (JRG 2), Olkuszu, Płocku (JRG 1), Tarnobrzegu (JRG Nowa Dęba), Nowym Mieście Lubawskim, Nowym Dworze Gdańskim, Gdyni (JRG 3), Słupsku (JRG 2) i Szczecinku.

Foto. materiały producenta

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl