Podkarpacka straż pożarna od niedawna posiada na wyposażeniu nową pompę o dużej wydajności, jedną z największych w Państwowej Straży Pożarnej.

Jest to pompa wyprodukowana przez firmę Global Pump, odśrodkowa, jednostopniowa, samozasysająca, napędzana silnikiem spalinowym. Przystosowana jest do pompowania wody czystej, zamulonej i zawierającej zanieczyszczenia stałe o średnicy 114 mm. Jej wydajność to aż 54 tysiące litrów na minutę. Wyposażona jest w m.in. w dwie linie ssawne zakończone smokami ssawnymi o długości 9 metrów każda, linie tłoczne na zwijadłach o długości około 200 metrów i osprzęt.

Została zamontowana na dwuosiowej przyczepie Gniotpol, natomiast pozostałe elementy są przewożone ciężkim samochodem kwatermistrzowskim Scania.

Pompa trafiła na wyposażenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu i weszła w skład modułu pomp wysokiej wydajności HCP ‘RZESZÓW’, który funkcjonuje w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej.

Wartość pompy to prawie półtora miliona złotych, środki pochodziły z budżetu Wojewody Podkarpackiego, Województwa Podkarpackiego i Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Foto. KP PSP Mielec, UMWP

o autorze

Redakcja/Łukasz