Z dniem 6 grudnia do podziału bojowego Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Siedlcach został wprowadzony nowy ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy. Jest to drugi taki wóz w Państwowej Straży Pożarnej.

Samochód zabudowała firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne na podwoziu Scania P450 XT, posiada zbiornik wody o pojemności 6850 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 700 litrów, autopompę o wydajności 4000 litrów na minutę, działko wodno-pianowe, linię szybkiego natarcia i maszt oświetleniowy.

Scania kosztowała 1 mln 30 tysięcy złotych brutto, zakup został zrealizowany w ramach projektu „Skuteczna koordynacja działań ratowniczych w subregionie ostrołęcko-siedleckim i obwodzie wołyńskim” współfinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020. Zastąpi wysłużone GCBA 5/40/2,5 Volvo z 2005 r.

W Państwowej Straży Pożarnej są dwa samochody z taką zabudową – w komendach PSP w Mławie i Siedlcach. Oficjalne przekazanie wozu odbędzie na początku stycznia 2020 roku.

Dodatkowo, z wyżej wymienionego projektu jednostka została doposażona w agregat pompowy na przyczepie o maksymalnej wydajności 7570 litrów na minutę.

Foto. KM PSP Siedlce 

o autorze

Redakcja/Łukasz