Pożar, wypadek drogowy i inne miejscowe zagrożenia niosą ze sobą pewne zagrożenia w których człowiek może nabawić się różnych urazów, oparzeń, czyli ogólnych obrażeń ciała. Czasem także osoba ratująca, która na co dzień bierze udział w akcjach ratowniczych czy gaśniczych narażona jest na utratę zdrowia, a nawet życia.

My strażacy dobrze wiemy jak ważne i cenne są umiejętności i wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy, dlatego w wolnych chwilach staramy się kształcić we własnym zakresie.

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi Lęborskiej niektóre soboty spędzają nie tylko na porządkowaniu strażnic (posiadają aż dwie strażnice), ale także poświęcają swój czas na samokształcenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wykorzystują do tego najnowszej klasy podstawowy sprzęt – torby medyczne typu R1, szyny oraz deski ortopedyczne, a także swoją wiedzę i doświadczenie – większość strażaków z tej jednostki jest przeszkolona z zakresu KPP.

Jesteśmy zgraną ekipą, tworzymy elitę, która gdy trzeba o każdej porze dnia i nocy jest gotowa nieść pomoc w każdym możliwym scenariuszu – mówi Michał Elwart, zastępca naczelnika OSP Nowa Wieś Lęborska. Nasi strażacy dysponowani są do różnych zdarzeń, także drogowych i w większości sytuacjach jesteśmy na miejscu tragedii pierwsi, wtedy zabezpieczenie miejsca zdarzenia i pomoc osobom poszkodowanym w pierwszych minutach należy tylko do nas – dodaje.

Dzięki zaangażowaniu większości jednostek OSP społeczeństwo może liczyć na szybką oraz skuteczną pomoc w każdej okoliczności. Są to ludzie, którzy z pasją, oddaniem ratują ludzi i dobytek mając do tego odpowiednie, profesjonalne narzędzia.

o autorze

Redakcja