Nowe GCBA w katowickiej straży pożarnej

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 2 Komendy Miejskiej PSP w Katowicach została doposażona w nowy ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy.

Wóz został zabudowany przez firmę Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych z Bielska Białej na podwoziu Scania P410 serii XT z napędem 4×4, manualną skrzynią biegów i kabiną przystosowaną do przewozu sześciu strażaków. Zabudowa wykonana jest z tworzywa kompozytowego w układzie skrytek 3+3+1.

Na wyposażeniu znajduje się zbiornik wody o pojemności 5000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 500 litrów, autopompa Ruberg o wydajności 3800 litrów na minutę przy ciśnieniu 8 bar, działko wodno-pianowe, 60-metrowa linia szybkiego natarcia, wyciągarka, pneumatyczny maszt oświetleniowy, agregat prądotwórczy, zestaw narzędzi hydraulicznych, kamera termowizyjna, armatura wodno-pianowa i wentylator oddymiający.

Wartość samochodu to około 1 mln 200 tysięcy złotych. Zakup został współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W jednostce zastąpił GCBA 8/50 Renault Kerax.

Śląska Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w ubiegłym roku kupiła trzy nowe samochody ratowniczo – gaśnicze. Jeden średni dla Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie (JRG 1) i dwa ciężkie dla Komend Miejskich PSP w Katowicach (JRG 2) i Piekarach Śląskich. Wszystkie na podwoziu Scania nowej generacji. Ich łączna wartość to 3 mln 364 tys. zł brutto.

Foto. Jakub Balant/ facebook.com/fotratjb/

Exit mobile version