W minioną sobotę 26 listopada 2011 roku strażacy PSP i OSP wzięli udział w ćwiczeniach ratowniczo – gaśniczych. O godzinie 9.25 siedleckie Miejskie Stanowisko Kierowania PSP otrzymało zgłoszenie o pożarze magazynu hurtowni opon „CHROMEX” w Nowym Opolu przy ulicy Lipowej 18.

Z informacji otrzymanych od pracownika wynikało ponadto, że w środku znajdują się najprawdopodobniej dwie osoby. Jako pierwsza na miejsce została zadysponowana pobliska Ochotnicza Straż Pożarna Nowe Opole, która do zdarzenia udała się dwoma zastępami. W tym samym czasie MSK dysponuje także jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Siedlcach. Po przybyciu na miejsce OSP Nowe Opole i rozpoznaniu sytuacji dowódca przekazuje MSK informacje o zdarzeniu. Z uwagi na duży rozmiar pożaru dysponowane są kolejne jednostki OSP, których zadaniem była pomoc w zaopatrzeniu wodnym, gaszeniu oraz przy ewakuacji rannych. Strażacy podczas rozpoznania potwierdzili obecność dwóch poszkodowanych w magazynie. Pierwszy został przygnieciony przez opony po upadku z drabiny, a drugi uległ zatruciu dymem próbując udzielić pomocy koledze.

Głównym zadaniem strażaków było m.in.: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, upewnienie się czy w budynku odłączono prąd, gaszenie i ewakuacja poszkodowanych oraz oddymienie budynku. Przyczyną pożaru było zwarcie w instalacji elektrycznej. Sytuację opanowano około godziny 9.55 a działania zakończono 15 minut później. W trakcie ćwiczeń strażacy doskonalili również techniki gaśnicze.

Na tym jednak nie zakończyły się strażackie ćwiczenia. Drugi epizod zakładał usunięcie zagrażającego bezpieczeństwu drzewa znajdującego się przy ulicy Lipowej w Nowym Opolu. Do drzewa przymocowano linę z wyciągarki jednego z pojazdów strażackich co, po podcięciu drzewa, pozwoliło na jego kontrolowany upadek. Następnie w ciągu kilku minut strażacy pocięli je na kawałki i uprzątnęli jezdnię. W trakcie działań niniejsza ulica była zamknięta dla ruchu. Umiejętności i sprzęt użyty w drugim scenariuszu naszczęście nie były wykorzystywane do usuwania skutków wichury szalejącej także nad Siedlcami i rejonem działania OSP Nowe Opole w niedzielną noc (27.11.) i poniedziałek (28.11.). Odnotowano jedynie kilka zdarzeń.&

Ćwiczenia miały na celu m.in.:

 • utrwalenie znajomości rejonu operacyjnego (droga dojazdowa, rozmieszczenie i stan techniczny hydrantów),
 • doskonalenie współdziałania jednostek PSP i OSP,
 • doskonalenie umiejętności obsługi i wykorzystania sprzętu znajdującego się na wyposażeniu pojazdów pożarniczych,
 • rozpoznanie ewentualnych zagrożeń na terenie obiektu w którym odbywały się ćwiczenia,
 • doskonalenie prawidłowego rozstawienia samochodów strażackich.

&

Siły i środki biorące udział w ćwiczeniach:

 • Volvo FM9 – GCBA 5/40 381[M]25 z JRG 1 Siedlce,
 • Jelcz – GCBA 5,5/20 &389[M]30 z OSP Nowe Opole,
 • Volvo FL 280 – GBA 2,5/16 389[M]42 z OSP Nowe Opole,
 • Man TGL 12.240 – GBA 2,5/25 &389[M]41 z OSP Pruszyn,
 • Mercedes Atego 1326 – GBA 2,5/16/8 389[M]29 z OSP Pruszynek,
 • Mercedes 1019 – GBA 2,5/16 &389[M]22 z OSP Kotuń.

&

Organizatorem ćwiczeń był naczelnik OSP Nowe Opole Leszek Karpik przy współpracy PSP Siedlce. OSP Nowe Opole składa serdeczne podziękowania jednostkom biorącym udział w ćwiczeniach.

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękuję strażakom z OSP Nowe Opole.

Tekst i zdjęcia: Piotr Strzałek.

o autorze

Redakcja