Jeszcze w tym roku do strażaków z Wojskowej Straży Pożarnej trafią nowe samochody ratowniczo – gaśnicze. Wartość całego zamówienia to kilkadziesiąt milionów złotych.

W 2014 roku 3. Regionalna Baza Logistyczna z Krakowa przeprowadziła postępowanie przetargowe na zakup łącznie dwudziestu siedmiu samochodów ratowniczo – gaśniczych tj. lekkich poligonowych, średnich oraz ciężkiego i ciężkich lotniskowych.

Najwięcej, bo dziesięć, zamówiono średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych. Dostaną je: 20 Brygada Zmechanizowana, Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, 1 Regionalna Baza Logistyczna (2 szt.), Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie, 21 CPL w Nadarzycach, 38 dywizjon zabezpieczenia obrony powietrznej w Sochaczewie, Komenda Portu Wojennego w Gdyni (2 szt.) oraz Pułk Ochrony w Warszawie. Wyposażone będą w zbiornik wody o pojemności 2500 litrów i zabudowane na podwoziu Scania P360 4×4. Dostawcą jest Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych.

Firma WISS z Bielska – Białej wygrała również zamówienia na dostawę ciężkich samochodów ratowniczo – gaśniczych. Osiem z nich, lotniskowych na podwoziu Scania G450 6×6 wyposażonych w zbiornik wody o pojemności 8000 litrów, trafi do 1 Dywizjonu Lotniczego w Leźnicy Wielkiej, 49 BL w Pruszczu Gdańskim, 32 BLT w Łasku, 22 BLT w Malborku, BLT w Warszawie, 12 Komendy Lotniska w Mirosławcu, Zespołu Ratowniczo-Gaśniczego z Poznania oraz do Grupy Lotniczej z Darłowa.

Dwa ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze ze zbiornikiem wody o pojemności 10 000 litrów również na podwoziu Scania G450 6×6 trafią do 12 Komendy Lotniska w Mirosławcu i Zespołu Ratowniczo-Gaśniczego z Poznania.

Zakupiono również jeden ciężki wóz ze zbiornikiem o pojemności 5000 litrów wody, trafi on do Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie, będzie to Scania G410 4×4.

Zamówiono ponadto sześć lekkich samochodów ratowniczo – gaśniczych, dostawcą jest konsorcjum firm Szybicki i Germaz. Trafią do ośrodków szkolenia poligonowego wojsk lądowych w: Żaganiu, Wędrzynie, Nowej Dębie i Orzyszu oraz do Centrum Szkolenia WL w Drawsku Pomorskim i Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. Dostarczone zostaną na podwoziu Mitsubishi L200 i wyposażone będą w zbiornik wody o pojemności 300 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 20 litrów oraz agregat wodno – pianowy.

Wszystkie samochody trafią do jednostek pod koniec listopada, a wartość zamówienia to 35 980 3750,20 zł.

Doposażenie Wojskowej Straży Pożarnej w nowe samochody i sprzęt jest częścią Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2013 – 2022. W 2011 roku zakupiono 33 samochody za ponad 30 milionów złotych.

Foto.Sebastian Komorowski, ratownicza.net

o autorze

Redakcja