W ostatnim czasie do Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych Komendy Miejskiej PSP w Katowicach trafiły trzy nowe samochody i jeden kontener.

W ramach projektu ‘Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I’ Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 1 została doposażona w:

Średni samochód ratowniczo – gaśniczy z funkcją cięcia zabudowany przez firmę Bocar na podwoziu Mercedes Benz Atego 1530 4×4. Wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 2000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 200 litrów, system piany sprężonej SPS2400 ze zbiornikiem o pojemności 100 litrów, autopompę dwuzakresową A16/8 o wydajności 2800 litrów na minutę, szybkie natarcie, zestaw narzędzi hydraulicznych, armaturę wodno-pianową, zestaw PSP-R1, agregat prądotwórczy, węże i system gasząco tnący Cobra C-360. Wartość samochodu to 1 mln 448 tys. zł.

Samochód specjalny – nośnik kontenerów Iveco Trakker 500 8×4 z urządzeniem załadowczym Multilift Optima 20S o udźwigu 20 ton. Jego wartość to prawie 650 tysięcy złotych.

Kontener sanitarny wyprodukowany przez firmę Arkom. Przeznaczony jest do zabezpieczenia sanitarnego długotrwałych akcji jednostek straży pożarnej, funkcjonuje jako osobny węzeł sanitarny przeznaczony do jednoczesnej obsługi kilku osób. Wyposażenie pozwala na mycie, kąpiel i korzystanie z toalet.

Najdroższy samochód trafił do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 i wchodzi w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego ‘KATOWICE PIOTROWICE’.

Jest to lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy Mercedes-Benz X250d z zabudową firmy Zeszuta. Służy do przewozu ciężkiego robota mobilnego IBIS wyprodukowanego przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP wraz z akcesoriami.

IBIS jest robotem przeznaczonym do prowadzenia rozpoznania, poboru próbek i dokonywania przemieszczania różnego rodzaju przedmiotów.

Wartość zestawu to około 2 mln 400 tysięcy złotych, środki w całości pochodziły z budżetu państwa.

Foto. Rafał Rozmus

o autorze

Redakcja/Łukasz