Nowe umundurowanie PSP. Rozporządzenie weszło w życie!

W piątek 1 października weszło w życie znowelizowane rozporządzenie MSWiA w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Nowe rozporządzenie rozróżnia trzy rodzaje ubiorów wchodzących w skład umundurowania funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, tj. ubiór wyjściowy, reprezentacyjny i służbowy.

Ubiór wyjściowy co do zasady pozostał niezmieniony. Zrezygnowano z dotychczas stosowanych płaszczy letniego i zimowego, wprowadzając w to miejsce jeden uniwersalny wzór. Zmianie uległy też nakrycia głowy mundurów kobiecych – kapelusze zastąpiono czapkami rogatywkami. Ubiór reprezentacyjny jest rozwinięciem ubioru wyjściowego, znajdującym zastosowanie w szczególnych przypadkach. Jest to  de facto zmodyfikowane do specjalnych celów umundurowanie wyjściowe, wzbogacone o dodatki w postaci butów oficerskich lub trzewików.

Ubiór służbowy zastępuje dotychczas funkcjonujący rodzaj ubioru o tej samej nazwie, oraz tzw. odzież specjalną (ubrania dla kadry dowódczo-sztabowej oraz ubranie koszarowe).

Przedmiotami ubioru służbowego są:

  1. czapka służbowa letnia;
  2. czapka służbowa zimowa;
  3. spodnie służbowe;
  4. spodnie służbowe krótkie;
  5. bluza służbowa;
  6. koszula służbowa z długim rękawem;
  7. koszula służbowa z krótkim rękawem;
  8. koszulka T-shirt;
  9. spodnie służbowe przeciwdeszczowe;
  10. kurtka służbowa przeciwdeszczowa;
  11. bluza służbowa typu polar;
  12. pasek;
  13. buty służbowe;
  14. skarpety czarne termoaktywne: typu stopki i ¾;
  15. rękawiczki dziane czarne.

Rozporządzenie zakłada dwunastoletni okres przejściowy, w tym czasie dopuszcza się noszenie elementów według starego wzoru.

Koszt wprowadzenia nowego umundurowania oszacowano na 115 milionów złotych.

Exit mobile version