Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie kilka dni temu wprowadziła do podziału bojowego dwa nowe samochody ratowniczo – gaśnicze.

Są to średnie samochody ratowniczo – gaśnicze zabudowane przez firmę Moto-Truck na podwoziu MAN TGM 13.290 4×4. Każdy z nich posiada zbiornik wody o pojemności 2930 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 340 litrów, system piany sprężonej ze zbiornikiem 100 l i autopompę o wydajności prawie 3000 litrów na minutę przy ciśnieniu 8 bar.

Do tego pełne wyposażenie, między innymi: zestaw narzędzi hydraulicznych LUKAS, armatura wodno-pianowa, sprzęt burzący, zestaw ratownictwa medycznego, pilarki, agregat prądotwórczy, wentylator oddymiający, drabina, aparaty powietrzne z butlą kompozytową itp.

Samochody trafiły do Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych nr 3 i 8 zastępując wysłużone średnie samochody Renault Midlum 4×2 o numerach operacyjnych 303-22 i 308-21.

W ramach projektu ‚Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV’ Państwowa Straż Pożarna kupiła 67 takich samochodów, od 2019 roku są systematycznie dostarczane do komend w całym kraju. Na terenie Warszawy są cztery MANy, pozostałe dwa znajdują się w podziałach bojowych JRG 4 i JRG Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Wartość jednego wozu to 1 mln 75 tysięcy złotych.

JRG 4 Foto. KM PSP Warszawa

JRG SGSP

Foto główne. ilustrujące Moto-Truck 

o autorze

Redakcja/Łukasz