Nowe wozy WSP oficjalnie przekazane

Dzisiaj w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał wojskowym strażakom nowe samochody ratowniczo – gaśnicze.

Jednostki Wojskowej Straży Pożarnej otrzymały samochody ratowniczo – gaśnicze o wartości niemal 23 milionów złotych. Wozy pozwolą m.in. na zapewnienie wymaganego poziomu ochrony przeciwpożarowej lotnisk. Wykorzystywane także będą do prowadzenia samodzielnych działań ratowniczo – gaśniczych i zastąpią wysłużone starsze modele. Pojazdy wykorzystywane będą również w akcjach ratowniczo – gaśniczych podczas ćwiczeń i szkoleń na poligonach wojskowych w ciężkich warunkach terenowych gdzie nie ma możliwości dojazdu ciężkiego sprzętu.

To jest sprzęt, który na co dzień służy zapewnieniu bezpieczeństwa na lotniskach i poligonach. To jest nowoczesny sprzęt, który pozwoli żołnierzom wojskowych straży pożarnych na skuteczne pełnienie służby – powiedział Mariusz Błaszczak.

Do jednostek trafiły 24 pojazdy:

– 8 lekkich samochodów ratowniczo – gaśniczych Mitsubishi L200. Zastąpiły wysłużone Honkery. To pierwsze tego typu samochody, które trafiły do 31 BLT w Poznaniu, 32 BLT w Łasku, 33 BLTr w Powidzu, 22 BLT w Malborku, 8 BLTr w Balicach, 41 BLSz w Dęblinie, 23 BLT w Mińsku Mazowieckim i 1 BLTr w Warszawie.

– 2 lekkie poligonowe samochody ratowniczo – gaśnicze z przeznaczeniem do akcji ratowniczo – gaśniczych podczas ćwiczeń i szkoleń na poligonach wojskowych w ciężkich warunkach terenowych, gdzie nie ma możliwości dojazdu ciężkiego sprzętu. Pojazdy skierowano do 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie oraz na 21. Centralny Poligon Lotniczy Nadarzycach.

– 8 średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych Scania P320 B 4x4HZ przydzielonych do: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia – Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Toruniu, Składu 3. Regionalnej Bazy Logistycznej Kraków – Regny, Składu 4. Regionalnej Bazy Logistycznej Wrocław – Jastrzębie, Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie, 10. pułku samochodowego w Warszawie, Składu 4. Regionalnej Bazy Logistycznej Wrocław – Porażyn, 15. Brygady Zmechanizowanej w Giżycku i Komendy Portu Wojennego Punkt Bazowania Hel.

– 3 ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze Scania P450 B 6x6HZ, przydzielone do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, 21. Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach i Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu.

– 3 ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze Scania P410 B 4x4Hz przydzielone do wykonywania zadań w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu, Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie, Składu Regionalnej Bazy Logistycznej Wrocław– Porażyn.

Foto. MON

Kolejne samochody wojskowych strażaków

Exit mobile version