W sobotę 22 marca, kilka minut przed godziną 20:00 strażacy zostali poinformowani o pożarze budynku mieszkalnego w Nowęcinie (gmina Wicko) przy ul. Łebskiej. Mimo szybkiej reakcji w dużej mierze spalił się dach i poddasze oraz zalane zostało mieszkanie. Wstępnie straty oszacowano na ok. 80 tys. zł.

Na miejsce zdarzenia natychmiast dysponowano zastępy straży pożarnej z OSP Łeba, Wicko, Nowa Wieś Lęborska, Łebień oraz Krępa Kaszubska. W tym samym czasie garaże Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Lęborku opuścił GCBA 9,5/50 oraz SHD-25. W sumie około 11 zastępów.

Pożar szalał już na dobre, gdy na miejsce przybyli pierwsi strażacy, trawił on poszycie dachowe budynku mieszkalnego. Ratownicy natychmiast przystąpili do działań. Rozwinięto linie gaśnicze, wprowadzono roty w aparatach ochronny dróg oddechowych, które przeprowadziły rozpoznanie bojem. W tym samym czasie zadbano o zasilanie wodne, zabezpieczono miejsce zdarzenia i wykonano penetrację pozostałych pomieszczeń.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Prawdopodobnie pożar sadzy w kominie, albo stary piecyk był przyczyną tej tragedii. Działania trawały ponad 2,5 godziny. Pogorzelcom pomaga rodzina, u której się schroniono, oraz tymczasowo mieszkanie może zapewnić gmina Wicko, jednak do domu nie uda się szybko wrócić.

o autorze

Redakcja