Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Nowy Sącz – 1” została doposażona w nowy średni samochód ratownictwa chemicznego.

Nowy nabytek grupy to Scania P500 4×2 z zabudową firmy Szczęśniak Pojazdy Specjalne o wartości ponad dwóch milionów złotych. Kabina przystosowana jest do przewozu dwóch strażaków, natomiast zabudowę wykonano z aluminium, stali nierdzewnej i blachy aluminiowej, posiada sześć skrytek sprzętowych zamykanych żaluzjami – po trzy z prawej i lewej strony, z tyłu znajduje się dwuczęściowa klapa. 

Wóz trafił do strażaków z pełnym wyposażeniem, które zostało podzielone na grupy: wyposażenie indywidualne i środki ochrony indywidualnej; pompy do ratownictwa chemicznego; armatura i osprzęt do pomp; narzędzia ratownicze, pomocnicze i osprzęt dla straży pożarnej; podręczny sprzęt gaśniczy; sorbenty i neutralizatory; sprzęt oświetleniowy, sygnalizacyjny i łączności; sprzęt ratownictwa medycznego i osprzęt pomocniczy. Do tego maszt oświetleniowy i generator prądu.

Po wprowadzeniu do podziału bojowego zastąpi wysłużonego MANa.

Państwowa Straż Pożarna kupiła pięć takich samochodów, do województwa małopolskiego trafiły dwa, drugi znajduje się w komendzie PSP w Nowym Targu. Zakup został współfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu ‘Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV’.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Nowy Sącz – 1” funkcjonuje na bazie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Nowym Sączu. Liczy 54 strażaków posiadających przeszkolenie z ratownictwa chemiczno – ekologicznego i dwóch specjalistów. Realizuje poziom gotowości operacyjne ‘B’.

W ubiegłym roku na terenie chronionym KM PSP Nowy Sącz odnotowano 271 zdarzeń o charakterze chemicznym, do pięciu z nich była wzywana SGRChem-Eko ‘Nowy Sącz – 1’.

Foto. Fabian Szczygieł / Profil na fb

o autorze

Redakcja/Łukasz