Gminę Łomianki przecina trasa E77, na odcinku od Warszawy do miejscowości Dziekanów Nowy. Co prawda nie jest to tak niebezpieczny fragment trasy jak choćby odcinek drogi krajowej E30, na którym ciągle dochodzi do niebezpiecznych wypadków, to jednak prosty i szeroki odcinek 'siódemki' bywa dla wielu zgubny. Jednak do wypadków dochodzi nie tylko na drodze krajowej.

Na terenie gminy Łomianki jest wiele niebezpiecznych punktów jak choćby skrzyżowanie ulic Ogrodowej z Rolniczą czy w godzinach wieczornych Wiślanej z Warszawską. Ze względu na dużą odległość od JRG PSP w Błoniu, którą wynosi prawie 40 km, rejon działania naszej jednostki pokrywa się z rejonem chronionym przez JRG PSP 11 Warszawa. Pomijając fakt, że nasze zastępy zawsze są pierwsze na miejscu, to w przypadku gdy do wypadku dochodzi na pasie ruchu w kierunku Gdańska (szczególnie w godzinach szczytu), dojazd zastępów z Warszawy przez zablokowaną trasę zajmuję bardzo dużo czasu.

Pierwszy zestaw hydrauliczny do ratownictwa technicznego do OSP w Łomiankach trafił w 2001 roku. Zestaw firmy Lukas składa się z jedno – narzędziowej pompy, przewodów, narzędzia kombi LKS 35 oraz rozpieracza kolumnowego z przedłużką. Taki sam zestaw posiada większość jednostek OSP znajdujących się w KSRG na terenie powiatu warszawskiego – zachodniego. Jak łatwo zauważyć, zestaw ten był najlżejszym zestawem w 2001 roku, przystosowanym raczej do działań na samochodach z końcówki XX wieku. Przez ten czas wiele zmieniło się w rozwiązaniach konstrukcyjnych stosowanych dla zapewnienia bezpieczeństwa w samochodach osobowych i ciężarowych.

Konieczność zakupu sprzętu, spełniającego obecnie stawiane wymagania byłą w głowach strażaków OSP Łomianki już od dłuższego czasu. Jednak ciągle brakowało środków finansowych. Szalę goryczy przechyliła akcja z ostatniego kwartału 2010 roku, kiedy to na trasie E77 w miejscowości Sadowa doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych. Przy próbie uwolnienia uwięzionego w kabinie Mana TGA kierowcy, Lukas po prostu nie wytrzymał obciążeń i odmówił posłuszeństwa. Uznaliśmy wtedy, że nie będziemy dalej czekać na działania gminy.

Od początku roku rozpoczęliśmy starania o uzyskania dofinansowania na zakup średniego zestawu hydraulicznego. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie zakupu do ZOW ZOSP, wysłaliśmy też wnioski do Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie oraz Komendy Głównej PSP. Nie spodziewaliśmy się, że nasze prośby zostaną w pełni zrozumiane i wysłuchane, tak że byliśmy zaskoczeni ogromną hojnością ze strony KW PSP i KG PSP. W kontekście uzbierania tak dużej sumy, Urząd Gminy musiał znaleźć środki finansowe na wsparcie naszego zakupu.

Poniżej opisany zestaw hydrauliczny znajduję się na wyposażeniu średniego samochodu ratownictwa technicznego na podwoziu Mitsubishi Canter. Celem wpasowania kupionego wyposażenia, dokonano przeróbek w oryginalnej zabudowie PS Szczęśniak (wtedy BPS Szczęśniak). Wykonanie ich zleciliśmy założonej w tym celu firmie Inżynieria Samoróbek Strażackich (ISS) Ostapiuk – Własinowicz, czyli reasumując wykonaliśmy je samodzielnie. Ze względu na tajemnice handlową możemy jedynie nadmienić, że cena tego zestawu oscyluję pomiędzy 90 a 110 tys. PLN.

Posiadany dotychczas zastaw hydrauliczny Lukas został przełożony na GBA.

&

Szczegółowy opis wyposażenia:

 1. Pompa hydrauliczna DPU 60 PC i przewody hydrauliczne Core C 10 OU (2 szt.)

Dwu-narzędziowa pompa hydrauliczna z silnikiem Briggs & Stratton. Masa 46 kg. Długość przewodów – 10 metrów.

 1. Nożyce CU 4035 C NCTII

Nożyce hydrauliczne o sile cięcia 36,2 tony. Masa urządzenia to prawie 14 kg. Rozwarcie ostrzy: 159mm

 1. Rozpieracz ramieniowy SP 4240 C

Rozpieracz ramieniowy o masie 17,2 kg. Siła zgniatania – 6,6 tony, siła rozpierania 21 ton, siła ciągnięcia – 9,2 tony. Maksymalne rozwarcie ramion: 686 mm.

 1. Rozpieracz kolumnowy RA 4315C z zestawem przedłużek oraz wspornikiem progowym HRS 22 NCT

Rozpieracz kolumnowy o mocy rozpierania 10,2 tony. Długość: złożony – 565 mm, rozłożony – 965 mm. Masa rozpieracza 12 kg. Masa wspornika progowego 7,7 kg. Wytrzymałość wspornika – 22 tony. Przedłużki o wymiarach: 125, 225, 500 [mm].

 1. Zestaw pneumatyczny w składzie: Poduszki pneumatyczne HLB 10 i HLB 20, 2 węże do poduszek pneumatycznych AH 5 YU i AH 5 RU, wąż odcinający z zaworem, reduktor ciśnienia PRV 823 AU, sterownik podwójny DCV 10 U.

Poduszki pneumatyczne wysokiego ciśnienia niskiego podnoszenia o wymiarach 380×380 i 508×508. Siła podnoszenia w przypadku HLB10 to 10,2 tony, a w przypadku HLB 20 to 20,3 tony. Maksymalna wysokość mniejszej poduszki to 215 mm, a większej 290 mm. Masa to odpowiednio 3,8 kg i 6,7 kg.

 1. Pompa ręczna HTW 700 ABU

  Pompa ręczna przeznaczona do obsługi mini nożyc oraz wyważarki do drzwi. Masa 9,1 kg.

 1. Mininożyce HMC 8U

Narzędzie przeznaczone do obcinania pedałów w samochodzie czy zagłówków. Masa to 3 kg. Ciła cięcia to 8 ton.

 1. Wyważarka do drzwi HDR 100

Rabittool przeznaczony do wyważania drzwi. Siła urządzenia to 10,2 tony. Masa 6,6 kg.

 1. Zestaw klinów stabilizujących typ A i B

Dwa zestawy klinów typu B oraz jeden zestaw klinów A.

10. Osłona na kierownicę Secunet

11. Piła ręczna do szyb klejonych – GlassMaster

12. Łańcuchy i adaptery do rozpieracza ramieniowego

13. Osłona zabezpieczająca

14. Mata narzędziowa

&

osp.lomianki.art.pl

www.facebook.com/OSPLomianki

Tekst i zdjęcia: Mateusz Czajkowski na podstawię katalogu producenta sprzętu.

o autorze

Redakcja