Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Piasecznie w województwie mazowieckim doposażona została w nowy samochód ratownictwa technicznego.

Samochód zabudowała firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne z Bielska-Białej na dwuosiowym podwoziu Scania P450 serii XT z kabiną przystosowaną do transportu trzech strażaków. Nadwozie to konstrukcja klasyczna stalowo-aluminiowa, posiada sześć skrytek sprzętowych – po trzy z prawej i lewej strony, które są zamykane żaluzjami aluminiowymi.

Z tyłu pojazdu zamontowany został żuraw HMF 1320, natomiast z przodu wyciągarkę o napędzie hydraulicznym.

Na wyposażeniu ‘technika’ znajduje się między innymi generator prądotwórczy, zestaw narzędzi hydraulicznych LUKAS składający się z agregatu hydraulicznego, pompy hydraulicznej, rozpieracza, nożyc i rozpieraczy kolumnowych hydraulicznych z akcesoriami, przenośny agregat prądotwórczy, akumulatorowy zestaw oświetleniowy, przenośna wciągarka linowa, wciągarka łańcuchowa mechaniczna, taśmy napinające, drabiny, platforma ratownicza itp.   

Scania kosztowała 1 475 877 zł brutto i po wprowadzeniu do podziału bojowego zastąpi wysłużony samochód ratownictwa technicznego Star 8.157.

o autorze

Redakcja/Łukasz