W dniu 7 czerwca 2009 roku w godzinach porannych do Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Międzyrzeczu dotarło zgłoszenie o wypadku busa, którym podróżowało 9 osób na drodze krajowej numer 2, niedaleko miejscowość Stary Folwark w gminie Miedzichowo.

Dużyrny natychmiast przekazał informacje o zdarzeniu do właściwie terytorialnie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu. Porażająca informacja o dziewięciu uczestnikach wypadku w dalszej kolejności spowodowała natychmiastowe zadysponowanie dwóch samochodów ratowniczo gaśniczych z JRG Międzyrzecz, dwa pojazdy z OSP Trzciel i z powiatu nowotomyskiego dwa samochody ratownicze z JRG Nowy Tomyśl i jeden z OSP Miedzichowo.

Po dojechaniu na miejsce zdarzenia strażacy zastali busa, którego kierowca z nie wyjaśnionej przyczyny w pewnym momencie stracił panowanie nad pojazdem i z dużym impetem uderzył w barierę zabezpieczającą drogę. Kompletnie rozbity samochód zatrzymał się na prawym boku. Działania na miejscu akcji wspierane były przez trzy zespoły pogotowia ratunkowego.

Na szczęście w tym czarno wyglądającym scenariuszu tylko trzy osoby zostały ranne, natomiast pozostała szóstka wyszła z wypadku praktycznie bez obrażeń.

Działania strażaków polegały na pomocy w opuszczeniu rozbitego busa przez uczestników wypadku, wsparciu psychicznym osobom poszkodowanym, zneutralizowaniu rozlanego oleju, odłączeniu akumulatora i usunięciu pozostałości powypadkowych z powierzchni drogi.

tekst: Bartosz Meler

zdjęcia: KP PSP Nowy Tomyśl

o autorze

Redakcja