Kilka godzin zablokowana była droga krajowa numer 92 na odcinku obwodnicy Lwówka w dniu 11 października 2008. Około godziny 11:40 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Nowym Tomyślu otrzymał zgłoszenie o wywróceniu się autocysterny.

[galeria=2,prawa]Do wypadku doszło w wyniku zjechania z drogi pojazdu, zjeżdżając po stromej skarpie na pobliskie pole. Niestety grząski grunt, olbrzymia masa pojazdu i prędkość z jaką zestaw zjechał z drogi doprowadziła do przewrócenia się na bok cysterny w wyniku czego zgnieciona została prawą strona kabiny ciągnika siodłowego. O dużym szczęściu może mówić kierujący tym pojazdem, gdyż nie doznał żadnych obrażeń. Więcej problemu sprawił ładunek – 32 ton oleju napędowego przewożonego w cysternie. W wyniku rozszczelnienia, górnymi otworami nalewowymi przewożone paliwo zaczęło sączyć się spod klap nalewowych. Konieczne było podjęcie natychmiastowych działań zapobiegawczych skażeniu środowiska.

Natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowany został zastęp ratownictwa chemicznego i ciężki samochód gaśniczy z Komendy Powiatowej PSP w Nowym Tomyślu, ciężki dźwig o udźwigu 50 ton z Komendy Powiatowej PSP w Świebodzinie. Dodatkowo do prowadzenia działań z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego oraz technicznego zadysponowane zostały trzy zastępy z JRG6 i JRG4 w Poznaniu oraz pojazdy ratownictwa technicznego i gaśniczego z OSP Lwówek, należącą do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Na miejscu działania pojawiła się także Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu w składzie: d-ca grupy bryg. Marek Geisler oraz asp. Tomasz Kierze.

[galeria=3,lewa]Akcja została podzielona na 3 etapy: w pierwszej kolejności zabezpieczono niekontrolowany wyciek paliwa z cysterny, następnie przepompowano olej napędowy do podstawionej drugiej cysterny, a ostatni etap działań polegał na postawieniu przewróconego zestawu na koła.

W tej trudnej akcji trwającej 9 godzin, utrudnionej warunkami terenowymi udział brało 36 strażaków. Kierował nią zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu kpt. mgr inż. Jarosław Zamelczyk.

[galeria=5,lewa]Dużą zaradnością wykazał się naczelnik OSP Lwówek Dh Henryk Żuchowski, który zorganizował dla biorących udział w przedłużającej się akcji gorący posiłek i ciepłe napoje. Miejsce wypadku zostało zlustrowane przez pracowników ochrony środowiska w osobie pana Andrzeja Bondyra i Zbigniewa Teśnera, którzy w sposób pozytywny ocenili działania strażaków, nie dopuszczające do skażenia środowiska.

Warto przypomnieć, że był to drugi przypadek wywrócenia się cysterny z paliwem na obwodnicy Lwówka w okresie kilku lat.

ZDJĘCIA: KW PSP Poznań

o autorze

Redakcja