Od kilku tygodni na wyposażeniu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku znajduje się nowy samochód ratownictwa wodnego, który ma służyć do przewozu strażaków i specjalistycznego sprzętu na miejsce akcji.

Średni samochód ratownictwa wodnego, bo o nim mowa został zabudowany przez firmę Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. z Bielska-Białej na podwoziu, Iveco Eurocargo ML150E28WS z napędem 4×4 i kabiną w układzie 1+1.

Zabudowa samochodu została wykonana w postaci kontenera, który został podzielony na dwa przedziały – załogi i sprzętowy. Przedział załogi mieści się w przedniej części zabudowy, w której zainstalowano ławkę służącą do przewozu 4 osób, może ona zostać przekształcona w dwa łóżka. W tylnej części znajduje się przedział sprzętowy, do którego dostęp jest możliwy z przedziału załogi i poprzez platformę roboczą. Dach został pokryty blachą ryflowaną i dostosowany jest do montażu dodatkowego sprzętu. Wóz został wyposażony w sprzęt niezbędny do prowadzenia działań na akwenach wodnych.IMG_5024

‘Wodnik’, na co dzień będzie wykorzystywany przez strażaków ze Specjalistycznej Grupy Wodno – Nurkowej ‘Giżycko’, która wchodzi w skład SGRW-N ‘KORMORAN’ Centralnego Odwodu Operacyjnego. Posiada ona poziom gotowości C, która oprócz ratownictwa wodnego jest też przygotowana do wykonywania prac z zakresu ratownictwa chemicznego i technicznego pod wodą. Iveco w giżyckiej Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej zastąpi wysłużonego Mercedesa 911 z zabudową Wackenhut. Jego zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2007 – 2013 w ramach projektu pt. ‘Poprawa bezpieczeństwa ekologicznego Warmii i Mazur etap II’, który realizuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Fot. Szczęśniak, KP PSP Giżycko

IMG_4989

IMG_5001

P1050154

P1050153

o autorze

Redakcja