Ochotnicza Straż Pożarna w Malczycach (powiat średzki, województwo dolnośląskie) od około dwóch tygodni jest w posiadaniu średniego wozu ratowniczo – gaśniczego na podwoziu KAMAZ B1228 z napędem terenowym 4×4. Jest to pierwszy pojazd tego typu używany polskich strażaków. Dzięki uprzejmości druhów z OSP Malczyce mieliśmy możliwość przyjrzeć się mu się nieco bliżej.

KAMAZ został zabudowany przez firmę Zamet. Do jednostki trafił na początku 2016 roku. Przed sprzedażą producent pojazdu testował go na różnorodnym, stosunkowo trudnym terenie, gdzie pokonał około 2000 kilometrów. Zapewnienia producenta mówiące, że jest to pojazd doskonale sprawdzający się w terenie – zostały w pełni udowodnione podczas testów.

kamaz2

Beczka pomieści do 2500 litrów wody, natomiast zbiornik na środek pianotwórczy jest dziesięć razy mniejszy i pomieści 250 litrów płynu. Samochód został wyposażony w wysokozakresową autopompę firmy Rosenbauer.

kamaz5

Na wyposażeniu znajduje się również armatura wodna i sprzęt gaśniczy, sprzęt do zabezpieczenia miejsca zdarzenia, aparaty ochrony dróg oddechowych (ODO), agregat prądotwórczy, wentylator oddymiający, zestaw PSP R-1 oraz piły do cięcia metalu.

kamaz6

kamaz7

kamaz8

kamaz9

kamaz10

kamaz11

kamaz12

kamaz13

kamaz15

kamaz18

o autorze

Waldemar Szańkowski
Od wielu lat interesuję się pracą strażaka czy też policjanta. Od około 2 lat zacząłem interesować się również fotografią. Z aparatem jestem na miejscu zdarzeń drogowych, pożarów i innych zdarzeń, w których interweniują służby mundurowe. Już niebawem podejmę pracę w MSW.