Strażacy-ochotnicy z podwarszawskiej Zielonki pod koniec ubiegłego roku otrzymali pierwszy od 90 lat ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy.

Wóz został zabudowany przez firmę Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych z Bielska-Białej na podwoziu Scania P410 serii XT z napędem 4×4 z blokadą mechanizmu różnicowego osi napędowych i zautomatyzowaną skrzynią biegów. Posiada zbiornik wody o pojemności 5000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 500 litrów, linię szybkiego natarcia i autopompę o wydajności 3800 litrów na minutę.

Na wyposażeniu znajduje się m.in. pięć aparatów ochrony układu oddechowego umieszczonych w oparciach siedzeń, zestaw ratownictwa technicznego, dwa zestawy PSP-R1, zestaw ratownictwa wysokościowego z trójnogiem, kamera termowizyjna, wentylator oddymiający, pilarki do drewna i betonu oraz armatura wodno-pianowa.

Scania kosztowała 1 mln 75 tysięcy złotych z czego 375 tysięcy złotych pochodziło z budżetu Miasta Zielonka, 480 tysięcy to dotacje z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 220 tysięcy to środki własne.

Foto. facebook.com/OSPZielonka

o autorze

Redakcja/Łukasz