Firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne zrealizowała zamówienie Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych „Victoria” S.A. na dostawę ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego.

Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze „Victoria” S.A. to wiodący w Polsce i czołowy w Europie producent koksu odlewniczego oraz jedyny w kraju producent koksu specjalnego KĘSY S I o granulacji +100 mm. Jest zakładem zakwalifikowanym jako zakład o zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej i posiada Zakładową Służbę Ratowniczą, która kilka tygodni temu otrzymała nowy wóz.

Samochód został zabudowany na podwoziu Renault K440 z napędem 6×6 i trzyosobową kabiną. Zabudowa modułowa jest wykonana z profili zamkniętych ze stali nierdzewnej oraz aluminium, poszycie zewnętrzne z gładkich blach aluminiowych, posiada pięć skrytek sprzętowych – po dwie z lewej i prawej strony i jedną z tyłu. Dach w formie podestu roboczego.

Na wyposażeniu znajduje się między innymi zbiornik wody o pojemności 8000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 1000 litrów, agregat proszkowy, linia szybkiego natarcia, autopompa o wydajności 5000 litrów na minutę przy 0,8 MPa i 400 litrów na minutę przy 4 MPa oraz dwa działka: dachowe o wydajności 4000 litrów na minutę i zderzakowe o wydajności 1600 litrów na minutę.

Jest to jedyny taki wóz w kraju, posiada świadectwo CNBOP.

Foto. Szczęśniak Pojazdy Specjalne

o autorze

Redakcja/Łukasz