W połowie stycznia do Ochotniczej Straży Pożarnej w Górze Kalwarii w województwie mazowieckim trafił nowy ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy.

Samochód został zabudowany przez firmę Szczęśniak Pojazdy Specjalne na podwoziu Scania P450 4×4 serii XT. Nadwozie klasyczne, wykonane z profili zamkniętych ze stali nierdzewnej oraz aluminium, poszycie zewnętrzne z gładkich blach aluminiowych. Posiada zbiornik wody o pojemności 7000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 700 litrów, autopompę Godiva o wydajności 5600 litrów na minutę, działko wodno-pianowe, linię szybkiego natarcia i maszt oświetleniowy.

Na wyposażeniu Scanii znajduje się między innymi zestaw narzędzi hydraulicznych, armatura wodno-pianowa, zestaw ratownictwa medycznego, pilarki, agregat prądotwórczy, wentylator oddymiający, sprężarka, drabina nasadkowa itp.

Wóz kosztował 1 mln 65 tysięcy złotych brutto, z czego pół miliona pochodziło z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, po 200 tysięcy z budżetu gminy Góra Kalwaria i Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, 130 tys. z budżetu województwa mazowieckiego, a pozostałe pięć tysięcy przekazało Nadleśnictwo Celestynów.

facebook.com/m.parolgrafikaifotografia/

o autorze

Redakcja/Łukasz