Dzisiaj media obiegła informacja o tym, że w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają prace nad likwidacją numerów alarmowych 997, 998, 999.  

Zgodnie z planami resortu wszystkie zdarzenia będziemy zgłaszać na numer 112 obsługiwany przez centra powiadamiania ratunkowego. Głównym celem jest skoordynowanie działań służb i ograniczenie liczby fałszywych zgłoszeń, których teraz jest cała masa. Nowy system ma być zbudowany w taki sposób, aby natychmiast identyfikować i określać dokładną lokalizację dzwoniącego.

Według Radia ZET zmiany mają wejść stopniowo w życie do końca 2017 roku, przez jakiś czas numery alarmowe 997,998, 999 zostaną aktywne. Z tą różnicą, że dzwoniący będzie automatycznie przekierowywany do CPRu.

Szykowane są również kary za umyślne i nieuzasadnione blokowanie numerów alarmowych. Projekt w tej sprawie skierował do Sejmu Prezydent Andrzej Duda, zakłada on ograniczenie wolności lub grzywna w wysokości 1500 zł.

W 2016 roku 45 procent wszystkich zgłoszeń stanowiły zgłoszenia fałszywe, złośliwe lub nieuzasadnione.

AKTUALIZACJA:  W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami w niektórych mediach, informujemy, że MSWiA nie planuje wygaszania numerów alarmowych (997, 998, 999). Numery te będą w dalszym ciągu obsługiwane. Każda osoba, która z nich skorzysta otrzyma niezbędną pomoc od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo – poinformowało MSWiA

Na podstawie Radio Zet. Foto. KW PSP Łódź 

o autorze

Redakcja/Łukasz