W piątek, 7 listopada 2008, kilka minut przed godziną 17.00 do dyżurnego Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu wpłynęło zgłoszenie o pożarze kamienicy u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Wały Tadeusza Kościuszki. Z informacji wynikało, że pali się dach budynku.

Sytuacja wyglądała bardzo groźnie. W momencie przyjazdu pierwszych zastępów straży pożarnej kilkumetrowe płomienie obejmowały część drewnianej konstrukcji dachowej pokrytej blachą. Okazało się również, że ogień trawi mieszkanie na poddaszu. Początkowo nikt nie potrafił sprecyzować ilu mieszkańców może przebywać w kamienicy. Zatem strażacy wyposażeni w aparaty ochrony dróg oddechowych oprócz gaszenia pożaru prowadzili penetrację poszczególnych pomieszczeń. Ewakuowali z nich łącznie 5 osób.

Na szczęście tym razem nikt nie odniósł obrażeń. Działania gaśnicze prowadzono zarówno z klatki schodowej, jak i z kosza specjalnego samochodu z podnośnikiem hydraulicznym. W wyniku pożaru spaleniu uległa drewniana konstrukcja dachu oraz częściowo wyposażenie mieszkania. Niestety, podczas każdej większej akcji gaśniczej prowadzonej w wielokondygnacyjnych budynkach, nieuniknione jest zalanie lokali znajdujących się na niższych piętrach. Tak było i tym razem. Przesiąkająca woda spowodowała zawilgocenie sufitów, ścian, podłóg i wyposażenia siedmiu mieszkań oraz położonego najniżej, sklepu odzieżowego.

[galeria=6,lewa]Uratowano natomiast dach nad głową lokatorów kolejnych pięciu mieszkań. Obecny na miejscu zdarzenia Burmistrz Gminy Rawicz wraz ze swoim zastępcą błyskawicznie zorganizowali tymczasowe kwatery zastępcze oraz całodzienne wyżywienie dla wszystkich 32 – rawiczan z feralnej kamienicy. Chęć skorzystania z tej formy pomocy wyraziły trzy rodziny. W 8 – godzinnej akcji uczestniczyły łącznie załogi siedmiu wozów pożarniczych w sile dziewięciu strażaków PSP i dwudziestu dwóch członków Ochotniczych Straży Pożarnych z Sarnowy, Miejskiej Górki, Słupi Kapitulnej i Szymanowa.

Obecni byli też pracownicy pogotowia energetycznego i gazowego. Medyczne zabezpieczenie działań ratowniczych stanowił zespół ratownictwa medycznego „R” z SP ZOZ w Rawiczu, a teren akcji przed dostępem osób [galeria=8,prawa]postronnych zabezpieczali funkcjonariusze policji. Nazajutrz specjalna komisja złożona z funkcjonariuszy Policji i Państwowej Straży Pożarnej, biegłego sądowego z zakresu pożarnictwa i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego(PINB) przeprowadziła kompleksowe oględziny pogorzeliska. Na ich podstawie ustalono najbardziej prawdopodobne źródło pożaru.Do szczegółowych badań zabezpieczono piec gazowy. PINB podjął decyzję o wyłączeniu kamienicy z dalszego użytkowania.

Tekst: Komenda Główna PSP
Foto: KW PSP Poznań& / rawicz.psp.wlkp.pl / KG PSP

o autorze

Redakcja