W nocy 21 października 2008 roku o godz. 23:36 dyżurny PSK w Wadowicach przyjął zgłoszenie z Domu Pomocy Społecznej im. Ojca Rafała Kalinowskiego w Wadowicach przy ul. Pułaskiego 5 o tym, że pali się pokój na 3 piętrze zamieszkiwany przez 3 pensjonariuszy.

W obiekcie zadziałał system sygnalizacji pożarowej. Na miejsce pożaru zostały natychmiast zadysponowane dwa samochody ratowniczo-gaśnicze z JRG Wadowice. Pierwszy przybyły na miejsce zdarzenia dowódca stwierdził, że pożar został już ugaszony przez opiekuna przy użyciu gaśnicy proszkowej, a paliło się łóżko, materac, pościel oraz tapeta na ścianie.

[galeria=3,prawa]Z uzyskanych informacji wynikało, że pensjonariusz domu pomimo bezwzględnego zakazu palenia tytoniu w pokojach zlekceważył ten zakaz i doprowadził do zaprószenia ognia niedopałkiem papierosa stwarzając przez to bezpośrednie zagrożenie życia dla mieszkańców pokoju i pozostałych pensjonariuszy. W wyniku podjętych przez personel działań gaśniczych o godz. 23:44 pożar został zlokalizowany i ugaszony, a przybyłe na miejsce zastępy PSP zabezpieczyły miejsce zdarzenia oraz przewietrzyły zadymione pomieszczenia.

Ponadto dwóm opiekunom DPS oraz jednemu pensjonariuszowi z powodu podejrzenia zatrucia dymem podano 100% tlen, a następnie przekazano ich przybyłym na miejsce załogom karetek Pogotowia Ratunkowego, które zabrały ich do szpitala. Dzięki szybkiemu powiadomieniu i podjętych w jego następstwie działań ratowniczo-gaśniczych spaleniu uległa jedynie część łóżka, materaca i pościeli oraz tapeta na ścianie na pow. ok. 1 m kw., a pozostałą część pokoju z wyposażeniem uratowano.

Szacuje się, że straty pożarowe wyniosły ok. 5 tys. zł, a wartość mienia uratowanego sięga 200 tys. zł. Zainstalowany w obiekcie system sygnalizacji pożarowej bez wątpienia uchronił pensjonariuszy przed tragedią.

Żródło : KM PSP Wadowice

o autorze

Redakcja