Ułamek sekundy zadecydował o tym, że w środę 29 kwietnia nie doszło do tragedii. Volkswagen Polo nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu w miejscowości Skarszewek pod Kaliszem i doprowadził do zderzenia z lawetą ciągniętą przez przejeżdżające BMW. Gdyby doszło do zderzenia obydwóch pojazdów skutki tego wypadku byłyby tragiczne, zwłaszcza, że VW jechało pięć osób.


[galeria=5,prawa]Po uderzeniu laweta została oderwana od BMW i wylądowała razem z Volkswagenem w Polu. Kierowca większego pojazdu stracił panowanie nad kierownicą, zjechał na pobocze, ściął znak i uderzył w uderzył w betonowy płot. Na szczęście nie odniósł obrażeń(jechał sam). Do zdarzenia doszło kilka minut po godzinie dziesiątej.

Po przyjęciu zgłoszenia przez dyżurnego MSK w Kaliszu o wypadku drogowym w miejscowości Skarszewek na miejsce wysłano trzy zastępy straży pożarnej, dwa zespoły pogotowia ratunkowego oraz policję.

Dwie osoby z VW Polo zostały opatrzone przez pogotowie i zabrane do szpitala. Reszcie uczestników zdarzenia nic się nie stało (choć trudno w to uwierzyć patrząc na stan pojazdu).

Działania straży ograniczyły się do zabezpieczenia miejsca zdarzenia, postawienia VW na koła i uprzątnięcia pozostałości powypadkowych. Nie było konieczności rozcinania karoserii pojazdu. Wszyscy wydostali się z niego bez większych problemów. Działania straży pożarnej trwały około półtorej godziny.

Warto dodać, że blisko skrzyżowania, w którym doszło do wypadku jest przystanek autobusowy, którym dzieci jeżdżą do szkoły. Nie ma tam żadnego oznakowanego przejścia dla pieszych, a skutki jazdy kierowców można było zauważyć w opisanym zdarzeniu. Miejmy nadzieję, że teraz urząd gminy Żelazków poczyni jakieś kroki w celu zwiększenia bezpieczeństwa w tym miejscu.

Siły i środki:

  • 357[P]34 – GCBA 6/32 – Jelcz 004 – OSP Skarszew,
  • 341[P]25 – GCBA 4/24 – Star LE 15.227 – JRG 1,
  • 341[P]41 – SLRd – Iveco Daily – JRG 1.

Foto i opis: Wojtek Śniegula.

o autorze

Redakcja