W sobotę 3 maja w sali OSP Kuźnica Błońska obchodziliśmy Gminne Święto Strażaka.&Podczas uroczystości wręczono medale oraz odznaczenia dla zasłużonych strażaków. Uroczystości poprzedziła uroczysta masz święta w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Klonowej.

Nasza jednostka oraz delegacje z jednostek OSP Kuźnica Błońska, Owieczki, Leliwa, Lipicze i Grzyb spotkały się o godzinie 9:00 na placu przed domem strażaka w Klonowej.

Następnie rozpoczął się uroczysty przemarsz orkiestry, pocztów sztandarowych oraz kompani prowadzony przez Komendanta Gminnego dh. Czesława Kłobusa na mszę świętą w intencji strażaków, odprawioną w kościele parafialnym pod wezwaniem Przemieniania Pańskiego w Klonowej.

Po zakończeniu mszy, wszyscy udaliśmy się jednym konwojem do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuźnicy Błońskiej, gdzie odbyły się uroczyste obchody i poczęstunek.

Po wciągnięciu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu, minutą ciszy uczczono pamięć strażaków, którzy odeszli na wieczną służbę.

Druhowie z OSP Kuźnica Błońska zostali odznaczeni medalami za zasługi dla pożarnictwa, a także odznaką „strażak wzorowy”.

Po nadaniu odznaczeń Prezes Gminny ZOSP w Klonowej dh. Jan Leszczyński zaskoczył nas wszystkich swoją nagłą i niespodziewaną dymisją. Piastował swoją funkcję przez okres kilkunastu lat. Będziemy wspominać go jako człowieka, który zawsze potrafił podnieść swoimi ciepłymi słowami strażaków na duchu.

Obowiązki prezesa gminnego będzie od teraz pełnił wiceprezes oddziału gminnego ZOSP w Klonowej, wójt dh. Dariusz Perdek.

Następnie wszyscy udaliśmy się na bardzo smaczny i wspaniale przygotowany obiad przez panie z koła gospodyń wiejskich z Kuźnicy Błońskiej. Nasza orkiestra upiększała utworami uroczystość.

Tradycyjnie, na zakończenie obchodów orkiestra dęta OSP Klonowa udała się na objazd z okazji święta, ciesząc wszystkich graną muzyką. Mimo niesprzyjającej pogody, jadąc w tym roku na dwóch przyczepach, dokono przejazdu przez miejscowości Kużnica Błońska oraz Klonowa. W trakcie przejazdu, przystawaliśmy pod domami zasłużonych strażaków i graliśmy utwory dla nich.

Serdecznie podziękowania składamy (szczególnie na ręce prezesa dh. Marka Sibińskiego) jednostce OSP w Kuźnicy Błońskiej za tak miłą gościnę.

foto: dh. Antoni Bryłka, dh. Tadeusz Knop

o autorze

Redakcja