Obuwie Kadimex model PRO-LINE Plus przeznaczone jest do wykonywania czynności w ramach prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Jest zgodne z normą, która jest technicznym dokumentem odniesienia wskazanym w Rozporządzeniu MSWiA ws. wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania, czyli z normą PN-EN 15090:2012. Obuwie posiada świadectwo dopuszczenia CNBOP-PIB, a zatem chroni przed cieczami agresywnymi, olejami, prądem itd. Posiada też wkładkę metalową zapobiegająca przebiciu podeszwy.

Obuwie prezentuje się estetycznie – uwagę przykuwa ciekawa i trochę drapieżna sylwetka buta, kontrastujące ściegi nici, charakterystyczny dla firmy Holik wzór graficzny (prostokąty) oraz wyróżniające je spośród innych butów wzmocnienie kostki. Szwy wykonane są z nici żaroodpornych a samo obuwie z wysokiej gatunkowo skóry.

Obuwie nosi się bardzo wygodnie. Jest dobrze wyprofilowane, stopa leży w nim w sposób komfortowy i jest ergonomicznie podparta na całej długości. Obuwie posiada oczywiście wzmocnienie metalowe w nosku (ochrona palców) oraz w okolicy pięty. Wysoka cholewka zapewnia dobrą ochronę dolnej części nogi i zapobiega odsłanianiu części ciała np. przy klękaniu i podwijaniu się spodni ubrania specjalnego. Po kilku tygodniach noszenia cholewa utrzymała swoją stabilność, jednocześnie nie krępując ruchów zginających nogi, co wskazuje na bardzo dobrze przemyślany krój. Wyraźne usztywnienie stawu skokowego i dolnej części golenia jest bardzo przydatne, bowiem w butach strażak czuje się pewnie.

Dodatkowo wszyta metalowa ochrona kostki poprawia wzmocnienie stawu a jednocześnie stanowi zabezpieczenie tego dosyć wrażliwego i newralgicznego miejsca przed uderzeniami i urazami. Całość pozwala na dosyć komfortową pracę.
Warto zwrócić uwagę na niewielką wagę butów. Buty wyglądają masywnie, mają wysoką cholewkę i wydają się być ciężkim obuwiem, jednak podczas noszenia sprawiają wrażenie dosyć lekkich. Dzięki temu strażak ma komfort pracy podczas długotrwałych działań i ćwiczeń a nogi szybko się nie męczą.

Wypada również wspomnieć o zamku błyskawicznym wykonanym z tworzywa sztucznego. Jak dotąd nie ma żadnych uwag czy zarzutów pod kątem pracy zamka, mimo codziennego kilkukrotnego używania go do zapinania i rozpinania butów. Zamek sam nie rozsuwa się, co daje się czasem zauważyć w innych butach. Producent twierdzi, że do tej pory nie zdarzały się przypadki reklamacji butów z uwagi na zastrzeżenia wobec zamka (suwaka).

Jako strażak z blisko 28 letnim stażem podczas mojej służby we wszystkich korpusach stopni i rolach, miałem już kilka urazów stawu skokowego, co sprawia, że czasem zdarzy się niepewnie postawić nogę. Jak to się mawia, noga wtedy „leci” to znaczy krok nie jest stabilny i łatwo o przeciążenie stawu. Przez kilka tygodni chodzenia w omawianym obuwiu, zarówno w sytuacjach niewymagających (chodzenie po koszarach, po schodach) jak i podczas wielu godzin wymagających ćwiczeń nie zauważyłem przypadku niepewnego postawienia nogi. Co więcej usztywnienie nogi dawało mi pewność, że ryzyko takiej sytuacji, a zatem i kontuzji, jest bardzo ograniczone.

Obuwie Holik model PRO-LINE Plus można nabyć w firmie Kadimex S.A. Dział handlowy z pewnością przygotuje najbardziej korzystną ofertę.

o autorze

Redakcja